Z neznámeho máme obvykle strach alebo aspoň patričný rešpekt. To je prirodzené a ľudské. Keď s týmto pocitom pristupujeme aj k obavám z pôrodu, je to celkom namieste. Máme pre vás dobrú správu: bolesť sa dá prežiť a odmena bude viac než sladká.

Nechýba motivácia - a o to ide

O strachu z pôrodu a bolesti, ktorá sprevádza kontrakcie a otváranie pôrodných ciest, sa vedú medzi ženami oddávna debaty. Je to prirodzený strach z neznáma, ktorý nesúvisí bezprostredne len so samotnou bolesťou, ale s obavou z novej roly, ktorá sa začína pôrodom. Zvládnem byť mamičkou a partnerkou zároveň?

Bude moje dieťa zdravé? Bude sa vyvíjať tak, ako má, a spoznám, že sa o neho starám tak, ako by som sa mala? Ako bude reagovať partner? Nezmenia sa naše vzájomné vzťahy? Otázok spojených s tehotenstvom, pôrodom a ďalším životom je veľa.

Pre váš pokoj – rieši ich úplná väčšina žien. Tieto otázniky a obavy niektorým slabším povahám dokonca bránia v samotnom otehotnení. Ale pozor: dlhým odkladaním sa strachu nezbavíte, naopak, bude vo vás narastať. A čas pracuje aj proti vašim biologickým hodinám. Zvážte, či vyhľadať odbornú pomoc, alebo skúsiť strach prekonať tým, že vyskúšate naživo, čo na tom pôrode teda je. Viac než polovica tehotných má z pôrodu obavy. Otázkou je, ako sa k nim postavia.

3 typy budúcich rodičiek

Prvým je tehotná žena, ktorá zámerne potláča akékoľvek predstavy, vyhýba sa rečiam o bolesti, priebehu pôrodu, nechce čítať časopisy a knižky, chodiť do predpôrodných kurzov. Skúsenosti kamarátok ju nezaujímajú, žije si v blaženej nevedomosti. Na pôrodných bolestiach ju preto môže kadečo zaskočiť. Keď úplne vypustí prípravu, môže sa trochu stať problémom dýchanie a uľavujúce polohy. Pravda, intuícia pracuje spoľahlivo a telo si povie svoje. Niekedy býva v tomto prípade problémom aj neznáme prostredie.

Potom je tu budúca mamička, ktorá má už pred počatím naštudovanú literatúru, vyspovedala všetky dostupné kamarátky a známe, sleduje diskusie na sociálnych sieťach. Po prvej návšteve tehotenskej poradne mapuje pôrodnice, vyberá dulu, predpôrodné kurzy, jogu a ďalšie telesné aktivity, navštevuje prednášky o materstve, pôrode. Nevýhodou je, že ju môže rozhodiť, keď nebude prebiehať všetko presne tak, ako si naplánovala.

Optimálna je zláta stredná cesta, keď tehotná prežíva svoj „stav“ s radosťou, ale samozrejme sa zamýšľa tiež nad možnými komplikáciami a nevyhne sa jej ani strach z priebehu gravidity a pôrodu. Je to úplne prirodzené, veď privedie na svet nový život. Debaty s kamarátkami, zbieranie skúseností a absolvovanie predpôrodného kurzu nie je na škodu a patrí k bežnej praxi. Šťastie praje pripraveným, ale zbytočne sa strašiť príbehmi z pôrodnej sály je kontraproduktívne.