Lekárka Marta Šimunková má ako detská lekárka bohatú prax so svojimi malými pacientmi.. Jej zasvätené a láskyplné rady vám pomôžu zintenzívniť a prehĺbiť kontakt s dieťatkom počas prvých mesiacov jeho života.

Novorodenec

„Je dobré rozprávať sa s dieťatkom ešte pred narodením. Aj plod vníma rozpoloženie mamičky, robí mu dobre pohladenie, spev, vľúdne slová nasmerované do bruška,“ hovorí lekárka a dodáva: „Komunikácia s novorodencom sa dlho podceňovala. Nie je pravda, že potrebuje len jesť a spať. V tých chvíľkach, kedy je hore, je dobré ho túliť, hovoriť na neho, hladkať ho. Novorodenec to vníma a potrebuje od narodenia dôkaz, že mama či otec sú nablízku, že sa o neho postarajú, že ho majú radi,“ vysvetľuje odborníčka. Novorodeniatko vidí len na vzdialenosť asi 30 cm, ale pozná, či sa pozeráte na neho, alebo niekam inam. A rozozná váš hlas; dokonca aj keď práve spinká.

1. mesiac

Zhruba v štyroch týždňoch sa väčšina bábätiek usmieva. Zatiaľ čo doteraz ste možno boli svedkom nevedomých úsmevov, napríklad keď syn či dcérka spinkali, teraz už týmto spôsobom dieťa reaguje na konkrétne podnety. Keď mu úsmev inštinktívne oplatíte, bude sa mu to páčiť a vyskúša to znovu a zase... Dieťatko už vníma jednotlivé črty vašej tváre; pozorovať tváre svojich blízkych je dôležité aj pre (budúci) rozvoj reči. Občas vás dieťatko akoby zamyslene dlhé minúty pozoruje, doslova na vás zíza? Užívajte si očný kontakt (tak isto ako kontakt fyzický) a pestujte ho.

2. mesiac

Keď sa budete pozorne pozerať, asi si po šiestom týždni všimnete, že syn či dcérka otvára pusinku a zámerne pohybuje jazýčkom, možno i súčasne hýbe rukami či pažami. Ide o prvý nácvik reči; bábätko tým rozširuje repertoár spôsobov, ako s okolím, teda predovšetkým s vami, komunikovať. Aby malo motiváciu ďalej ho rozvíjať, všímajte si to, čo robí, a komentujte to. A hoci máte pocit, že vám ešte nemôže rozumieť, nahlas opisujte i spoločné činnosti. Dieťa totiž teší počuť váš hlas, navyše v dvoch mesiacoch už asi začína samo tvoriť prvé zvuky, väčšinou samohlásky „ooo“, „aaa“. Aj na tie reagujte a zámerne ich napodobňujte; dieťatku sa táto hra bude páčiť a povzbudí ho. A pretože už dobre ovláda očné svaly, vidí i to, ako artikulujete a ako sa na neho pozeráte.

4. mesiac

Bábätko už má väčšiu silu, takže stále vedomejšie používa svoje telo (do konca 4. mesiaca sa naučí „pásť koníčky“). Buďte nápomocná a dávajte najavo, že mu rozumiete: keď sa naťahuje napríklad po hrkálke, podajte mu ju a spoločnú „akciu“ sprevádzajte slovami. Štvormesačné dojča už vám pozorne načúva, snaží sa vás napodobňovať a je šťastné, keď mu určité slová opakujete a napodobňujete ho. Vlastne je to váš prvý „rozhovor“! Zatiaľ nejde o to, aby ste syna či dcérku učili slová a ich význam, ale skôr o to, aby vás dieťatko začalo vnímať ako komunikačného „parťáka“. Nič sa však nemá preháňať. Dieťa by sa malo určitú dobu zaoberať len samo sebou, a síce tak, že mama je nablízku a má ho ,pod kontrolou‘. Sledujte, aké signály dieťa vysiela, a učte sa im rozumieť.