Zháňate akékoľvek rady, ako urýchliť váš pôrod? Kamarátka radí chôdzu do schodov, babička horúci kúpeľ, na internete sa dočítate o červenom víne a iných možnostiach. Aké sú viac či menej známe tradičné "babské rady" pre urýchlenie pôrodu a aký názor má na ne odborníčka?

Čaj z maliníkového lístia

Celkom odborne vyzerajúce rada: odvar sa pripravuje tak, že dvakrát až trikrát denne sparíme 1 polievkovú lyžicu suchého lístia z maliníka štvrť litrom vriacej vody a necháme zakryté vylúhovať 15 minút. Podľa "ľudovej rady" sa pije od 34.-36. týždňa a údajne spôsobuje silné kontrakcie.

Názor lekárky: Maliník by som pila až od 36. týždňa, 34. sa síce možno uvádza, ale v prípade vyvolanie kontrakcií môže urýchliť predčasný pôrod, čo je v 34. týždni ešte skoro. Tiež je vhodná predchádzajúca konzultácia s gynekológom, aby posúdil pôrodnícky nález. To znamená, že v niektorých prípadoch je maliník úplne nevhodný, napríklad pri pokročilejšom náleze na krčku maternice.

Ľanové semienko

Jeho konzumácia zhruba od 34. týždňa zmäkčuje stolicu, čím uvoľňuje pôrodné cesty a zvláčňuje hladké svalstvo. Tým tiež napomáha lepšiemu otváraniu krčka maternice pri pôrode.

Názor lekárky: S touto radou síce nemám žiadne osobné skúsenosti, ale vzhľadom k uvádzaným účinkom by som proti nej nič nenamietala.

Fyzická námaha

Sem patria dlhé prechádzky, chôdza do schodov a zo schodov, umývanie podlahy. Jednoducho dať čo najviac telu zabrať, čo môže vyvolať kontrakcie a pôrod "privolať". Odporúča sa po 36. týždni gravidity.

Názor lekárky: Fyzická námaha skutočne môže urýchlenie pôrodu napomôcť. Nevhodné je ale napríklad prílišné zdvíhanie horných končatín, napríklad pri vešaní záclon. To môže spôsobiť pupočníkovú komplikáciu.

Sedací parný kúpeľ z kvetov bylinky senny

Parný kúpeľ sa používa od 38. týždňa, zmäkčuje tkanivá, uvoľňuje panvové dno. Pripravuje sa tak, že senné kvety prelejete horúcou vodou v hrnci, ktorý postavíte na vhodné miesto tak, aby ste mohli nad nádobou sedieť. Vytrváte tak dlho, kým sa z hrnca fajčí. Túto kúpeľ možno použiť aj na začiatku pôrodu, čo by ho malo urýchliť. Treba však dať pozor na príliš horúcu paru, aby nedošlo k spáleniu.

Názor lekárky: Táto rada má dobré základy, príliš ju ale nepoznám.

Stimulácia bradaviek

Masírovanie bradaviek od 39. týždňa môže účinne naštartovať silné kontrakcie. Tento druh dráždenia totiž vedie k vyplavovaniu oxytocínu, ktorý účinkuje aj pri vyvolávaní pôrodu.

Názor lekárky: Stimulácia bradaviek je metóda overená a účinná. Opäť by som bola opatrná s užitím slov "silné kontrakcie". Kontrakcie vyvolané byť môžu, ich intenzita sa ale stupňuje v čase.

Pohlavný styk

Mužské spermie obsahujú podobné látky, ktoré sa zavádzajú žene do pošvy vo forme vaginálnej tablety v pôrodnici pri umelom vyvolaní pôrodu. Zmäkčia a uvoľnia maternicové hrdlo a tým uľahčia aj otváranie . Navyše aj ženský orgazmus môže prispieť k urýchlenie pôrodu.