Deti a my - Claim
Roland Regely
9. október 2019
Ako urýchliť pôrod? Babské rady verzus názor lekára

Zháňate akékoľvek rady, ako urýchliť váš pôrod? Kamarátka radí chôdzu do schodov, babička horúci kúpeľ, na internete sa dočítate o červenom víne a iných možnostiach. Aké sú viac či menej známe tradičné "babské rady" pre urýchlenie pôrodu a aký názor má na ne odborníčka?

Čaj z maliníkového lístia

Celkom odborne vyzerajúce rada: odvar sa pripravuje tak, že dvakrát až trikrát denne sparíme 1 polievkovú lyžicu suchého lístia z maliníka štvrť litrom vriacej vody a necháme zakryté vylúhovať 15 minút. Podľa "ľudovej rady" sa pije od 34.-36. týždňa a údajne spôsobuje silné kontrakcie.

Názor lekárky: Maliník by som pila až od 36. týždňa, 34. sa síce možno uvádza, ale v prípade vyvolanie kontrakcií môže urýchliť predčasný pôrod, čo je v 34. týždni ešte skoro. Tiež je vhodná predchádzajúca konzultácia s gynekológom, aby posúdil pôrodnícky nález. To znamená, že v niektorých prípadoch je maliník úplne nevhodný, napríklad pri pokročilejšom náleze na krčku maternice.

Ľanové semienko

Jeho konzumácia zhruba od 34. týždňa zmäkčuje stolicu, čím uvoľňuje pôrodné cesty a zvláčňuje hladké svalstvo. Tým tiež napomáha lepšiemu otváraniu krčka maternice pri pôrode.

Názor lekárky: S touto radou síce nemám žiadne osobné skúsenosti, ale vzhľadom k uvádzaným účinkom by som proti nej nič nenamietala.

Fyzická námaha

Sem patria dlhé prechádzky, chôdza do schodov a zo schodov, umývanie podlahy. Jednoducho dať čo najviac telu zabrať, čo môže vyvolať kontrakcie a pôrod "privolať". Odporúča sa po 36. týždni gravidity.

Názor lekárky: Fyzická námaha skutočne môže urýchlenie pôrodu napomôcť. Nevhodné je ale napríklad prílišné zdvíhanie horných končatín, napríklad pri vešaní záclon. To môže spôsobiť pupočníkovú komplikáciu.

Sedací parný kúpeľ z kvetov bylinky senny

Parný kúpeľ sa používa od 38. týždňa, zmäkčuje tkanivá, uvoľňuje panvové dno. Pripravuje sa tak, že senné kvety prelejete horúcou vodou v hrnci, ktorý postavíte na vhodné miesto tak, aby ste mohli nad nádobou sedieť. Vytrváte tak dlho, kým sa z hrnca fajčí. Túto kúpeľ možno použiť aj na začiatku pôrodu, čo by ho malo urýchliť. Treba však dať pozor na príliš horúcu paru, aby nedošlo k spáleniu.

Názor lekárky: Táto rada má dobré základy, príliš ju ale nepoznám.

Stimulácia bradaviek

Masírovanie bradaviek od 39. týždňa môže účinne naštartovať silné kontrakcie. Tento druh dráždenia totiž vedie k vyplavovaniu oxytocínu, ktorý účinkuje aj pri vyvolávaní pôrodu.

Názor lekárky: Stimulácia bradaviek je metóda overená a účinná. Opäť by som bola opatrná s užitím slov "silné kontrakcie". Kontrakcie vyvolané byť môžu, ich intenzita sa ale stupňuje v čase.

Pohlavný styk

Mužské spermie obsahujú podobné látky, ktoré sa zavádzajú žene do pošvy vo forme vaginálnej tablety v pôrodnici pri umelom vyvolaní pôrodu. Zmäkčia a uvoľnia maternicové hrdlo a tým uľahčia aj otváranie . Navyše aj ženský orgazmus môže prispieť k urýchlenie pôrodu.

Názor lekárky: O vyvolanie pôrodu pohlavným stykom sa pokúša pomerne dosť dvojíc, je to metóda veľmi známa a je považovaná za účinnú. Rovnako ako ostatné "ľudové rady" však samozrejme nefunguje zaručene.

Masáž hrádze

Zhruba od 34. - 36. týždňa tehotenstva sa odporúča vykonávať masáž hrádze. Tým sa uľahčí prechod hlavičky dieťaťa, urýchli sa pôrod a značne zníži riziko natrhnutia alebo nástrihu.

Názor lekárky: Masáž hrádze je vhodná, ale nie samospasiteľná. Slovo "značne" by som spochybnila, na natrhnutie hrádze má vplyv aj veľa ďalších faktorov, napríklad výška hrádze, veľkosť hlavičky, priemer najväčšej časti prechádzajúci pôrodnými cestami, elasticita tkanív; rozhodne to teda nie je tak, že by samotná masáž dokázala zabrániť všetkým prípadom natrhnutia.

Horúci kúpeľ

Ak chcete privolať pôrod, kúpte sa vo veľmi teplej vode. Pripravte si vaňu s vodou teplou asi 40°C, tá uvoľňuje podbruško, čo môže vyvolať kontrakcie.

Názor lekárky: Horúci kúpeľ je rozšírená a obľúbená metóda najmä pri prvej dobe pôrodnej , ktorú môže skrátiť a rodičke uľaviť. Čo sa týka samotného vyvolanie pôrodu, aj tak môže skutočne účinkovať.

Jedna dávka ricínového oleja

Je to spôsob pomerne drastický. Dávkou je mienená lyžička oleja, ktorý spôsobí silné črevné kŕče a hnačku, čo môže pôrod urýchliť.

Názor lekárky: V termíne, kedy má žena rodiť, je skôr vhodné malé šetrné klyzma - napríklad Yal gel.

Pohárik červeného vína

Ak chcete rodiť, dajte si červené víno , hovorili už naše babičky. Množstvo je ale obmedzené, naozaj len jeden pohár.

Názor lekárky: Je možné si dať maximálne jeden pohár červeného vína, avšak alkohol ako taký sa v tehotenstve neodporúča a jeho vplyv na vyvolanie pôrodu je viac než sporný.

 

Foto: Shutterstock