Na prvý pohľad sa to nezdá, lenže za tridsať mesiacov, počas ktorých váš potomok bude nosiť plienku, sa celková suma vyšplhá na pekne vysokú čiastku. Tieto výdavky sa však dajú skorigovať. Existujú pritom aj iné možnosti, ako len nakupovať v zľavách a vyberať si lacnejšie značky.

Od narodenia na nočníček

Bezplienková kontaktná metóda (BKM) využíva schopnosti bábätiek, ktoré dokážu hneď po pôrode vedome uvoľňovať zvierače. „V bezplienkovej metóde sa využíva táto schopnosť a rodičia deťom umožňujú, aby svoju potrebu vykonali mimo oblečenia,“ vysvetľuje Lucie Harnošová, lektorka bezplienkovej komunikačnej metódy, zdravého prebaľovania a kontaktného rodičovstva. Bábätká sa nedávajú na nočník, to by škodilo ich chrbtici, rodičia ich držia nad vhodnou nádobou v klbôčku.

Hoci sa metóda volá bezplienková, deti nie sú celkom bez plienok. „Vo väčšine prípadov majú plienky ako poistku. Ale záleží nám na komunikácii s dieťaťom. Vďaka praktizovaniu BKM vzniká veľmi blízky vzťah s dieťaťom, to je potom pokojnejšie, menej uplakané, netrpí na bolesti bruška ani na zapareniny. Naučí sa i skôr chodiť samo na nočník,“ opisuje odborníčka.

Potrebné vybavenie

„Bezplienkovka“ je bezkonkurenčne najlacnejší spôsob, pretože k nemu nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky. Možno kúpiť špeciálny čínsky nočníček, ale rovnako dobre poslúži i obyčajný kvetináčik či hlbšia miska. Ďalej sa vám budú hodiť nohavičky zvané „rýchloprdky“. V rozkroku majú medzeru, ktorá uľahčuje kladenie na nočníček. Dieťa sa potom nemusí celé vybaľovať z oblečenia. Nohavice sú vhodné pre staršie deti, ktoré už vedia dôjsť samy na nočník. Pre menšie deti odporúča špecialistka bodíčko alebo šaty a návleky na nožičky.

Bezplienková metóda je vhodná i pre rodičov, ktorí nechcú alebo nemôžu riešiť detské cikanie celý deň. Napríklad keď sa potrebujete v noci vyspať, dáte bábätku na noc plienky. Tak isto môžete postupovať napríklad i v zime na prechádzke. Vlastne o bezplienkovej metóde sa čiastočne môže hovoriť i v prípade, že na dieťati poznáte, keď tlačí, a strčíte pod neho nočník. Dôležité je, aby v tom, kedy dieťa bude a nebude mať plienku, bola pravidelnosť a jasné pravidlá.