Hovorí sa, že dieťa, ktoré sa hrá, nehnevá. Či to platí u všetkých, je na diskusiu, no v každom prípade sú hračky pre deti dôležité, a to od raného veku.

Kupujete hračky, alebo sa na to chystáte? Potom majte na pamäti, že v prvom roku života znamená menej často viac. Čím viac zložitých a okato sa ponúkajúcich hračiek dieťaťu zadovážite, tým menej úžitku mu prinesú.

Podľa psychológov deti na svoju zábavu nepotrebujú desiatky drahých hračiek. Skúste preto pri výbere zapojiť zdravý sedliacky rozum. Nevyberajte prekombinované zariadenia, o ktorých ani neviete, čo by mali robiť. Položte si radšej otázku: bude sa to dieťaťu páčiť? Vydrží mu? Neublíži mu? Nerozbije to? Vybrať správnu hračku je totiž často tvrdý oriešok.

Čo deti potrebujú?

Hračky pre dojčatá musia byť, samozrejme, zdravotne bezchybné. Pri výbere skontrolujte atest, že sú určené pre tých najmenších drobcov. Nemali by mať žiadne malé oddeliteľné čiastočky, ktoré by dieťa mohlo pri svojich cestách za poznaním prehltnúť. A tiež, čo je najmä v dojčenskom veku dôležité, mali by byť sa dať dobre umývať a prať v práčke (predovšetkým tie plyšové a látkové). A aké hračky najlepšie podporujú zdravý vývoj a rozvoj inteligencie vášho potomka? 

„Bábätkovské obdobie sa zvykne označovať ako obdobie senzomotorickej inteligencie. Dieťa sa učí tým, že sa na veci pozerá a snaží sa ich zmocniť. Poznáva svet svojimi zmyslami. Je preňho dôležité, čo vníma, na čo si môže siahnuť a s čím môže manipulovať. Najvhodnejšie sú teda hračky, ktoré sú preňho príťažlivé – farebné, hmatovo zaujímavé, vydávajúce zvuky. Hračka by mala prebúdzať fantáziu, podporovať detskú tvorivosť a hru,“ vysvetľuje psychologička Tereza Beníšková. A pretože v prvých týždňoch a mesiacoch ste pre potomka najzaujímavejšia vy, budete preňho tou najlepšou hračkou. Všetko je pre dieťa nové, preto bude mať radosť v podstate zo všetkého, čo mu dáte na hranie. Všetko bude cmúľať, so všetkým bude búchať.