Čítanie rozširuje aj slovnú zásobu a rozvíja vyjadrovacie schopnosti, pretože v detských knihách býva priemerne o 50% viac neobvyklých slov, ako napríklad v televíznych programoch v hlavnom vysielacom čase. Ako teda priviesť dieťa k tomu, aby ho zaujímali knižky, keď všetci dobre vieme, že moderné deti dávajú prednosť počítačom a tabletom?

Dajte im príklad

Buďte im dobrým príkladom. Mali by sme myslieť na to, že rodičia sú deťom hlavným príkladom. Ak chcete, aby vaše dieťa čítalo, čítajte aj vy sami. Keď dieťa vyrastá obklopené knihami a ľuďmi, ktorí čítajú, tento zvyk si pravdepodobne uchová do budúcna.

Čítať treba nahlas

Čítajte deťom nahlas. Výskumy dokazujú, že ľudia, ktorým rodičia v ranom veku nahlas predčítali, sa v dospelosti stanú vášnivými čitateľmi. Podľa jednej britskej spoločnosti by ste pre maximálny efekt mali deťom do jedenástich rokov čítať aspoň 5x za týždeň.

Obrázky

Vyberajte knihy s obrázkami. Pomáha to udržať pozornosť detí. Prezerajte si obrázky spoločne a rozprávajte sa o pasážach príbehu, ku ktorým sa vzťahujú. Ponorte sa s deťmi do sveta hrdinov, sveta dobrodružstiev, sveta čítania.