Možnosti, kam s deťmi teraz vyraziť, sú obmedzené, a najlepšie by bolo, ak by sme nikam nemuseli chodiť. Čomu sa však medze nekladú, je kreativita, s ktorou sa vám podarí vymyslieť zábavu pre spoločne strávený čas!

Neviete, čo budete doma robiť po tom, čo sa zatvorili školy a škôlky? Nenechajte deti sedieť doma celé dni za počítačom, tabletom či televíziou! Na spoločne strávenom čase nájdite to pozitívne, a aj keď musíte pracovať z domu, efektívne využite každú chvíľu. 

Ujasnite si časový harmonogram

Niektorí z nás musia byť oficiálne skutočne 8 hodín pracovného času napojený na počítač, telefón a aktívne vykonávať súbežnú prácu, od ktorej závisí práca iných kolegov. Ak patríte k takýmto zamestnancom, je pre vás výhodou, ak je v domácnosti partner, s ktorým by ste sa mohli v starostlivosti o deti striedať.

Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí môžu byť flexibilnejší, vždy sa oplatí vstávať ešte pred tým, než sa zobudí celé osadenstvo a spraviť si svoju prácu s predstihom. To, že musíte byť online na telefóne, je už vedľajší efekt, ktorý sa dá vyriešiť aj v spolupráci s deťmi. Pri skorom vstávaní však myslite na svoje zdravie a určite neponocujte!

Jarná téma

Tá by mala byť v tomto období tým prvým, čo vás napadne. Prečo? S príchodom jari je potrebné urobiť doma detailný poriadok. Vytriediť šaty, vyhodiť staré, nepotrené veci, čisté zimné veci posunúť na menej dostupné miesta a na tie aktuálne zase o čosi ľahšie jarné oblečenie. Do tejto činnosti môžete zapojiť väčšie aj menšie deti, ktoré môžu vytriediť svoje hračky, spraviť im kúpeľ a čisté poukladať na poličky, ktoré pred tým utreli. Vytriediť môžu aj oblečenie a spolu s vami sa ho naučiť skladať. Zdôraznite deťom význam toho, prečo je dobré byť samostatný a ako napredujú každou novou činnosťou, ktorú sa naučia. 

Pečenie, varenie, papanie...

Teraz je ten pravý čas oprášiť detské kuchárske knižky alebo deti aktívne zapojiť do vytvorenia jednoduchých jedál, z ktorých budú mať radosť a budú im chutiť. Nechajte im voľnú ruku, pomôžte im len s tým, čo sami nezvládnu. Výborným tipom sú muffiny alebo medovníčky. Potom nezabudnite, že celý proces obsahuje aj konečné upratovanie, a tak sa do neho pustite spoločne. Výsledok zábavy zaručený!

Veselý domov

Aby sme sa doma cítili dobre, treba ho udržiavať nie len čistý, ale aj o čosi viac veselší. Jar je tou najväčšou oslavou nového života a konca zimy, z pohľadu kresťanstva sa taktiež jedná o významné udalosti, ktoré si s deťmi môžete každý deň pripomínať.

Na pomoc pri výzdobe domu prizvite deti a spolu s nimi sa pustite do vystrihovania, lepenia a navliekania. Ak máte doma k dispozícií už v predstihu nakúpené komponenty, je to veľké plus, ale dobre vám môžu poslúžiť aj prírodniny, ktoré nájdete na záhrade, farebne namaľované cestoviny či fazuľky, šošovica a hrach, z ktorých si ľahko vyrobíte prírodné mandaly. Okrem toho deťom ponechajte voľný čas na to, aby mohli nakresliť to, ako vidia jar alebo čo majú na jari najradšej, a potom sa o tom porozprávajte. Môžete už vyskúšať vyfúknuť vajíčka a nechať ich, nech ich vyzdobia bavlnkami, nalepia na ne farebný papier alebo ich len pomaľujú. S tými staršími skúste náročnejšie techniky, aby ich to bavilo.

Čas na hru

Oprášte doma všetky spoločenské hry, pexesá a vedomostné hry. Spomeňte si, ako sa hrá „meno, mesto, zviera, vec“ a pustite sa do toho. Veľkým pomocníkom sa môžu stať tanečné výzvy v rámci online hier pre dievčatá alebo rovnako dynamické hry s chlapčenskou tematikou.