Konverzujte

Ak máte voľnú chvíľu, ľahnite si vedľa neho, vezmite ho do náručia a rozprávajte sa o tom, ako ide život. Bábätká milujú interakciu, na to, aby sa skoro rozhovorili, potrebujú zblízka vidieť, ako sa pohybujú vaše ústa. Na podobnú zábavu nepotrebujete žiadne rekvizity, stačí váš čas a vaša pusa.

Od šiesteho mesiaca sa dieťa snaží hovoriť, keď sa mu podarí povedať akúkoľvek slabiku, snažte sa ju rozvinúť. Z „ma“ môže byť mama, Marienka, čokoľvek. Len musíte ukázať, že svojej ratolesti rozumiete a že sa snažíte o to, aby ste pochopili, čo sa vám snaží povedať.

Cez hory a cez doly

Pohyblivé dojčatá môžu získať výhodu, keď im na podlahu dáte niekoľko veľkých vankúšov, napríklad aj operadiel z pohovky. Pri tejto zábave by ste nemali opúšťať dosah dieťaťa, nechajte však pohyblivého potomka, aby sa sám zabavil zliezaním neprekonateľne vysokých hôr.

Povzbudzujte ho, aby sa nebál a experimentoval, vďaka takému prístupu sa ľahšie rozbehne a bude mať potrebu čo najskôr si užívať slobodu pohybu.

Priestor navyše

Priestorom oplývajúce domácnosti si môžu zariadiť skvelú vychytávku v podobe bazénika s plastovými balónikmi, ktoré deti milujú pre ich ľahkosť a hravosť. Dojča, ktoré zabavíte v provizórnej ohrádke, si bude prirodzene rozvíjať motoriku.

 

Foto: Shutterstock