Deti a my - Claim
Roland Regely
8. október 2019
Ako zabaviť vaše dojča? Vyskúšajte týchto 7 nápadov

Len čo sa začnú trochu hýbať, na jednom mieste deti neudržíte. To je fakt číslo jeden. Faktom číslo dva je, že veľa rodičov považuje zábavu s bábätkami za trochu nudnú. Stačí však zmeniť prístup a uvidíte, že detská zábava nemusí byť otupujúca. Prinášame vám preto niekoľko tipov.

Vidiecka zábava

Tú dojčatá milujú. Pokiaľ sa vaše zlatíčko začína stavať pozdĺž nábytku, vyjdite spoločne do záhrady a nechajte ho, aby si svet obzeralo inak než zo sedačky športového kočíka.

I vy odrazu zistíte, aké vzrušujúce môže byť čakanie na to, či drozd zhltne dážďovku, alebo či sa plotom k vám pretiahne mačka od susedov. Jednoduché situácie, ktoré v bežnom živote ako dospelá možno prehliadnete, získavajú očami dieťaťa úplne iný náboj.

Tajomstvo v škatuli

Stačí vám stará škatuľa, ktorú naplníte bezpečnými drobnosťami. Potom s ňou pred zvedavým, sediacim dojčaťom zahrkáte a máte o zábavu postarané.

Iste ste si všimli, že vaše dieťa rado dáva veci do škatúľ a naopak, vyhadzuje ich z úložných priestorov. Keď v debničke, ktorú dostalo od vás, budú predmety nové a neokukané, svoju frekvenciu rozbaľovania značne spomalí a vy budete mať dosť času kochať sa jeho šikovnosťou.

Vodné hry

Sú vhodné pre staršie deti, zabavia však aj dojčatá. Vezmite si misu, v ktorej pripravujete cesto na buchty, a naplňte ju asi do troch centimetrov vodou. K tomu pridajte naberačku a plastový hrnček, ako podložku použite rodinnú osušku z letných prázdnin.

Uvidíte, ako dlho sa vaša ratolesť zabaví – minimálne do doby, kým vodu vyleje. Nebojte sa, s utieraním toľko práce nebude.

Lepiaci balón

Vezmite si balón, ktorý má vaše dieťa rado a zo všetkých strán ho obmotajte lepiacou páskou. Smerom hore. Áno, tá časť pásky, ktorá nelepí, bude balóniku bližšie ako tá lepivá.

Potomok si užije veľa zábavy, pretože najprv nepochopí, prečo mu balón ostáva v ruke a neskôr ho hra s neodbytnou loptičkou začne baviť. Len si dávajte pozor, na takto upravenú hračku sa ľahko chytá prach, takže budete potrebovať denne, možno i po hodinách izolepu meniť.

Konverzujte

Ak máte voľnú chvíľu, ľahnite si vedľa neho, vezmite ho do náručia a rozprávajte sa o tom, ako ide život. Bábätká milujú interakciu, na to, aby sa skoro rozhovorili, potrebujú zblízka vidieť, ako sa pohybujú vaše ústa. Na podobnú zábavu nepotrebujete žiadne rekvizity, stačí váš čas a vaša pusa.

Od šiesteho mesiaca sa dieťa snaží hovoriť, keď sa mu podarí povedať akúkoľvek slabiku, snažte sa ju rozvinúť. Z „ma“ môže byť mama, Marienka, čokoľvek. Len musíte ukázať, že svojej ratolesti rozumiete a že sa snažíte o to, aby ste pochopili, čo sa vám snaží povedať.

Cez hory a cez doly

Pohyblivé dojčatá môžu získať výhodu, keď im na podlahu dáte niekoľko veľkých vankúšov, napríklad aj operadiel z pohovky. Pri tejto zábave by ste nemali opúšťať dosah dieťaťa, nechajte však pohyblivého potomka, aby sa sám zabavil zliezaním neprekonateľne vysokých hôr.

Povzbudzujte ho, aby sa nebál a experimentoval, vďaka takému prístupu sa ľahšie rozbehne a bude mať potrebu čo najskôr si užívať slobodu pohybu.

Priestor navyše

Priestorom oplývajúce domácnosti si môžu zariadiť skvelú vychytávku v podobe bazénika s plastovými balónikmi, ktoré deti milujú pre ich ľahkosť a hravosť. Dojča, ktoré zabavíte v provizórnej ohrádke, si bude prirodzene rozvíjať motoriku.

 

Foto: Shutterstock