Otecko by sa mal zapojiť do starostlivosti o dieťa čo najskôr. Čo sa vrodených inštinktov týka, ukazuje sa, že sú na tom obe pohlavia rovnako. Jediné, čo muž zastať nemôže, je dojčenie. Prečo sa teda mnohí oteckovia neangažujú?

Materská

Hlavným faktorom je materská a rodičovská dovolenka. Aj keď muži majú tú možnosť, stále zostávajú doma s dieťaťom v úplnej väčšine ženy. Potom je aj logické, že väčšinu starostlivosti pokryje matka. Bolo by nezodpovedné chcieť po mužovi, aby pravidelne vstával v noci k dieťaťu, ak ráno vstáva a čaká ho náročná práca.

Ak sa však otecko bude aspoň čiastočne podieľať na starostlivosti o bábätko, bude to výhodou pre všetky zúčastnené strany. Mamička si na chvíľu oddýchne alebo bude mať čas na iné povinnosti a otecko získa príležitosť utvoriť si s dieťaťom kvalitnú citovú väzbu, čo je benefitom aj pre samotné dieťa.

Chyba mamičiek

Mnohé mamičky robia tú chybu, že otca k starostlivosti o dieťa nepustia. Buď majú obavy, aby to zvládol, alebo majú pocit, že je jej povinnosťou sa o dieťa postarať sama. Či tak alebo onak, nekonajú správne. Mamička by mala dať možnosť otcovi, aby sa o dieťa sám postaral, dať mu dôveru a dodať odvahu. Ak uvidí, že ho pri kúpaní bábätka neustále opravujete a dávate najavo, že Vy by ste to urobila lepšie, potom sa nečudujte, že sa do tejto činnosti sám nepohrnie.

Vhodným spôsobom, ako zapojiť otca do starostlivosti o dieťa je vytvoriť od mala nejaký rituál, ktorý bude patriť len tým dvom. Môže to byť kúpanie, večerné zaspávanie alebo napríklad návšteva plávania s dojčatami.