Keď sa moji traja synovia, Tobiáš (8), Oliver (5) a Samko (2,5), preženú izbičkou, je to ako smršť, hoci nakoniec si v nej každý to svoje miestečko nájde. Vzhľadom na svoj vek však majú iné potreby a každý z nich vidí izbu ako zaujímavé miesto pre inú činnosť: jeden leží vo vláčikoch, ďalší v legu a tretí, zalezený v gymnastickej pozícii pod dekou, si číta Harryho Pottera.

Vytvoriť v izbe zóny pre tri deti rôzneho veku je doslova orieškom pre Popolušku. Byt nie je dom, preto je nutné čarovať. A pri tom čarovaní je dobré dodržiavať isté pravidlá zónovania, učiť deti ohľaduplnosti a mať pevné nervy. 

Poličky na knihy

Zo všetkých strán počujeme, aké je dobré čítať deťom, ako to rozvíja detskú fantáziu i slovnú zásobu. Kam však s knižkami? Na obrázkoch vyzerá izbička s knižnicou väčšinou pekne, aj poličky nad vankúšom. Skúste si však pod ne ľahnúť. Tá hrozba, najmä pokiaľ visí priamo nad hlavou, je nepríjemná.

Ak riešime nedostatok miesta, je lepšou voľbou zavesiť poličky skôr na stene pri dlhšej strane postele, prípadne urobiť regál ako knižnicu za hlavou, a až k nemu prisunúť posteľ. Knihy sú potom za hlavou a hrozba visiaceho Damoklovho meča tak odpadne. Riešením je tiež využívať knižnicu rodičov a zboku postele mať len vrecko na knižku. 

Praváci vs. ľaváci

Anna Lacová, architektka, ktorá už roky deťom vyčarúva úsmevy v programe Ako sa stavia sen, má pár základných rád, ako zvládnuť zónovanie: „Stôl by sa mal umiestniť čo najbližšie k oknu, aby sa v rámci možností mohlo zaistiť čo najviac denného svetla. S nástupom práce na počítačoch je tento aspekt často nevyužitý, ale možnosť práce pri kvalitnom osvetlení by tu mala byť.

Keď pri oknách umiestňujeme písacie stoly, je dobré, aby pri okne na dlážke ostalo aj miesto na hranie.“

Pri výbere stola myslite na to, či je dieťa pravák alebo ľavák, pretože každý z nich potrebuje iný dopad svetla a prístup k šuplíkom. Pri pravorukom dieťati voľte šuplíky po pravej ruke, pri ľavákovi po ľavej. Variantom sú posuvné kontajnery. Často sa pripomína, že by pravákovi malo ísť svetlo na stôl zľava a ľavákovi opačne. Pokiaľ sa to dá, nenechajte deti, nech si tienia rukou.

Dve a viac detí

Prvou a zásadnou otázkou, na ktorú si treba odpovedať, je: Koľko rokov delí vaše deti? Nie pohlavie, ale vekový rozdiel je totiž to zásadné pri zónovaní izbičiek súrodencov. „Problém je v tom, že malé deti chcú a majú v izbičke trošku iné prvky ako tie staršie,“ hovorí Anna Lacová. A ako znie jej rada? „ Určite je dôležité, aby v rámci izbičky mal školák svoj kút, ktorý by bol len jeho a mohol v ňom pokojne pracovať, prípadne aj odpočívať.

Malé deti sa pohybujú skôr po celej izbe a priestor potrebujú na stavanie stavebníc a hru na podlahe. To u školákov postupne odpadá. V takej izbičke by mala byť oddychová a hracia zóna v súlade,“ dodáva architektka.

Problém osvetlenia