Rivalita a nekonečné nezhody medzi súrodencami nie sú pre rodičov ničím výnimočným, skôr naopak. A očakávať, že si deti medzi sebou nebudú robiť zle a budú k sebe dobrí je popravde, tiež nereálne. Ako teda aspoň čiastočne zlepšiť vzťahy medzi súrodencami? Prinášame zopár dobrých tipov.

Netolerujte zámerné ubližovanie

Šarvátky, bitky a nezhody medzi súrodencami sú vo väčšine rodín na dennom poriadku. No hoci nejde o vážne či násilné konflikty, deťom by ste nemali tolerovať, aby si navzájom a hlavne zámerne ubližovali. A to za každých okolností. Naopak, ak si všimnete, že sa medzi deťmi schyľuje k bitke, zastavte ju už v počiatkoch a svojim ratolestiam pomôžte celý vzniknutý konflikt vyriešiť rozumnejšou cestou a hlavne bez fyzického prejavu.

Naučte ich ospravedlniť sa

Ak už u vás doma predsa len dôjde k nezhodám medzi deťmi, mali by ste ich naučiť aj jednej veľmi dôležitej schopnosti - a to ospravedlneniu. To by však malo byť úprimné a nemali by ste doň deti nútiť. Naopak, vysvetliť im, prečo je škaredé správanie voči bratovi či sestre nevhodné a prečo by sa im teda mali ospravedlniť. Ideálne je, ak k tomu deti navediete chvíľu po skončení hádok, nie hneď. Venujte im pár minút na to, aby si aj oni uvedomili svoje správanie a mali potrebu ospravedlniť sa svojim súrodencom.