Zvyšujúca sa telesná teplota signalizuje, že sa v organizme niečo deje. Sama o sebe nie je chorobou, je len príznakom. Nepanikárte, ale rozhodne tomu venujte pozornosť.

Čerstvé mamičky bývajú veľmi opatrné, často bojazlivé, aby čokoľvek v starostlivosti o práve narodeného potomka nezanedbali. Keď sa bábätku začne zvyšovať teplota, je to rozhodne namieste. Horúčka je normálnou reakciou zdravého imunitného systému, ktorý sa chce čo najskôr vysporiadať s nejakou formou oslabenia, napríklad napadnutia vírusom. Pomáha odstrániť z tela to, čo tam nepatrí.

Vysoká teplota u tak malých detí môže znamenať nebezpečenstvo, pretože imunitný systém ešte nie je dobudovaný, nefunguje tak ako u starších detí, preto vždy zavolajte (alebo vyhľadajte) lekára. Medzi varovné signály patrí: mimoriadna spavosť, tmavo červené alebo fialové škvrny na koži, ktoré pod tlakom nemiznú, kŕče (febrilné, tie vznikajú práve u malých detí ako následok vysoké horúčky), odmietanie pitia mlieka (dlhšie ako tri hodiny u bábätiek do troch mesiacov a šesť hodín u starších).

Je to len teplota alebo už horúčka?

Normálna teplota sa u dieťaťa mení s vekom, telesnou aktivitou a dennou dobou. Dojčatá majú zvyčajne vyššiu telesnú teplotu ako staršie deti. Počas dňa je teplota u detí aj dospelých najvyššia k večeru, a naopak najnižšia nad ránom. U dojčiat a batoliat je za normálnu teplotu považovaná hodnota do 37,5°C nameraná v konečníku.

Čo ju spôsobuje? 

Najčastejšou príčinou bývajú rôzne infekčné ochorenia: ochorenia dýchacích ciest a ťažšie prechladnutie, chrípka alebo zápal pľúc, zápal stredného ucha, zápal močových ciest, zápal obličiek, črevné zápaly, zriedkavo meningitída, encefalitída a ďalšie. Neinfekčné ochorenia (objavujú sa zriedkavejšie): ochorenie čriev a žalúdka, nádorové ochorenia. Môže ju vyvolať aj očkovanie, poruchy obranyschopnosti organizmu, otravy, prehriatie dojčiat nevhodným oblečením a navyše pobytom v prehriatych priestoroch, úrazy, krvácanie.

Špecifickú skupinu tvoria práve najmenšie deti do troch rokov, u ktorých bývajú krátkodobo zvýšené teploty alebo horúčky pomerne časté. Problém nastane, ak sa horúčky bezdôvodne opakujú, pretrvávajú, a dieťa sa napriek tomu chová normálne, je pri chuti. U malých dojčiat do troch mesiacov môže ísť o skrytú infekciu, je teda potrebné dieťa nechať vyšetriť lekárom.