Ako rozzúrený býk sa na vás pozerá vaše dieťa a aj keď ste pred chvíľou boli úplne pokojní, stúpa vám v žilách hladina adrenalínu. Dochádza k pocitu ohrozenia našich hodnôt a v tú chvíľu sa spúšťa reakcia, ktorá nás upozorňuje na to, že niečo nie je v poriadku.

Keď dlho nič neriešime

Hnev je veľmi nepríjemná emócia. Nikto ho nemá rád, dokonca ani v tej chvíli nahnevaný malý alebo veľ ký človek. Spôsobuje zovretie celého nervového systému a dráždi všetky vnemy. Na rozdiel od plaču alebo smiechu u ostatných nevyvoláva empatiu a určite k vám nikto nepristúpi a blahosklonne vám nepoloží ruku na rameno a nepovie, že vás chápe. To isté sa môže diať aj v prípade, že nahnevané je dieťa a vy sa v tej chvíli neviete ani za nič na svete s ním nejako „rozumne“ dohodnúť.

A možno práve preto, že je hnev v podstate spoločensky neprijateľný a neakceptovateľný, sa snažíme aj v tých najjednoduchších situáciách hnev potláčať. Až sa nakoniec dostaneme do začarovaného kruhu zlej nálady, ktorá prišla nevedno kedy a nevedno prečo. Deti to majú inak, aspoň tie najmenšie. Ich hnev je spontánny, priamočiary, sú totiž tu a teraz, a pokým ho my ako rodičia alebo vychovávatelia nebudeme v nich potláčať, môže sa nám zdať, že sa vám to celé vymyká z rúk. Opak však môže byť pravdou.

Hnev náš každodenný

Pri hneve dochádza k aktivácii parasympatického systému, do mozgu sa nahrnie veľa krvi, srdce búši veľmi rýchlo. Stres vychádzajúci z hnevu zaťažuje celý organizmus a oslabuje kardiovaskulárny systém. Naproti tomu ak hnev potlačujeme, môže sa prejaviť na tele ako vyrážky, ale aj tik v oku či pomočovanie u detí, alebo aj váš boľavý chrbát môže súvisieť s tým, ako sa s hnevom viete vyrovnať, prejaviť ho a prijať seba a aj tých druhých, ktorí sa hnevajú. Spúšťačmi hnevu môže byť dlhodobý pocit smútku, nespavosť, pocit nespravodlivosti, bezmocnosti, ale aj domáce hádky a hlavne u detí neschopnosť vyjadriť svoje emócie iným spôsobom. Obvykle veľká frustrácia prichádza, keď dieťa ešte nevie hovoriť, prípadne nevie ešte povedať, čo chce, či má pocit, že situáciu nemá pod kontrolou a cíti sa bezradné.