Zlosť je od nepamäti súčasťou našich životov. Vyrovnať sa so zlosťou robí v živote problém i nám, dospelým. Po prvý raz sa však prejavuje už v detskom veku a práve vtedy je čas naučiť sa ju zvládať. Viete však ako?

Hnev sa musí spracovať

Zlosť sama osebe nie je dobrá alebo zlá, dôležitejší je spôsob, akým sa s ňou dieťa vyrovnáva. Vo chvíľach, kedy sa vaše dieťa jeduje, by asi bolo najjednoduchšie dať mu na zadok alebo na neho začať jačať, aby sa upokojilo. Lenže lepšie bude, keď namiesto trestu dieťaťu pomôžete rozvinúť schopnosť dobre sa s hnevom vyrovnávať. Ako v každom vzťahu i medzi vami a vaším potomkom je dôležitá komunikácia. Len čo zlosť odznie, spýtajte sa dieťaťa, čo spôsobilo, že bolo také naštvané. Naučte ho, že je dobré svoje pocity pomenovať. Dieťa tiež ľahšie spracuje zlosť vďaka aktívnemu pohybu. Vydajte sa teda na prechádzku, nechajte ho kopať do lopty alebo boxovať do vankúša.

Nepodceňujte silu objatia

Aj v tých „zlých chvíľach“ deti potrebujú ubezpečenie, že o ne stále stojíte. Preto určite neprehlbujte u zlostiaceho sa dieťaťa negatívne pocity tým, že mu budete hovoriť, že ho takto nikto nebude mať rád. Naopak, ukážte dieťaťu, že vám na jeho pocitoch a na tom, prečo sa ocitlo v tejto situácii, záleží. Pre batoliatka i staršie deti tak môže byť vaša prítomnosť upokojujúcim faktorom. Tento pocit potom môžete ešte umocniť pevným objatím.