Máločo je také krásne a také náročné ako práve obdobie medzi prvými a tretími narodeninami vášho potomka. Ako ho dieťaťu i sebe uľahčiť, spríjemniť, a ešte mu dať dobrý základ do škôlkarských a školských rokov?

Možnosť výberu

Jedna zo záchran v období, kedy dieťa reaguje na všetky vaše návrhy razantným „Nie!“, „Nechcem!“ a „Nebudem!“, takže sa i banálna výprava na ihrisko ľahko premení na drámu s niekoľkými dejstvami, je dať mu na výber. Skúste to a miesto dilemy desiatovať/nedesiatovať mu rovno predložte konštruktívne riešenie: „Chceš sa nadesiatovať pred rozprávkou, alebo pri rozprávke?“ Budete prekvapená, ako spoľahlivo to funguje. Dieťa je spokojné, že môže „samo“ rozhodovať. 

Môžeš sám!

Batoľatá by si chceli všetko vyskúšať, a na toľko vecí ešte nestačia! Len si predstavte, aké to musí byť frustrujúce. Z toho plynie jediné: len čo je to len trochu možné, dovoľte synovi alebo dcérke ochutnať sladkú „samostatnosť“. Vaše „Nie!“ by malo byť nekompromisné, ale zároveň obmedzené na skutočne najnutnejšie prípady, viac-menej len pokiaľ ide o zdravie či bezpečnosť dieťaťa. Uvidíte, keď budete so zákazmi šetriť, dieťa ich potom bude oveľa viac rešpektovať.

Ďakujem, prosím

Hoci potomok ešte len „vyrába“ prvé vety, už ho začínajte učiť slušnému správaniu. Nie, rozhodne to nie je nemoderné, práve naopak. Napokon, tieto zázračné slováčka sa mu určite zídu aj v dospelosti. Ideálne je, ak idete malému príkladom.

Čo by pomohlo?

Jedovanie a plač bývajú u batoliat na dennom programe. Snažíte sa scénam vyhnúť, ale niekedy si už naozaj neviete rady? Možno pomôže, keď sa spýtate priamo dieťaťa! Možno aj vďaka nemu prídete, že mu nevadí napríklad celý proces kúpania, ale len poloha, v ktorej sa to deje.