Rodinné večere

Večer by mal byť (podobne ako ráno) plný príjemných rituálov, ktoré po sebe nasledujú: večera, chvíľka hrania, upratovanie izbičky, rozprávka, kúpanie, večerná čítaná rozprávka, pusa na dobrú noc, spánok. Ak už dieťa večeria pri rodinnom stole, potom vyžadujte, aby celú dobu sedelo na svojej stoličke a sústredilo sa len na jedlo a rozprávanie sa s vami. Neverili by ste, koľko detí si vypestuje zvyk pri jedle „korzovať“ po celom byte. Nielenže tak všetci prichádzajú o pokojné večerné „spočinutie“, ale dieťa si takto vybuduje slušnú prehliadku zlozvykov. 

Odpočinok po obede

Deti od 1 do 3 rokov stále potrebujú 11 až 14 hodín spánku. Teda logicky i spánok odpoludňajší (a spočiatku ešte i dopoludňajší). Na odpočinku po obede by ste mali trvať, už len preto, že v škôlke to čaká dieťa tiež. Pokiaľ však potomok nechce (alebo nemôže) spať, nenúťte ho. 

Raňajky, zúbky, obliekanie

Je dobré si nenásilne štruktúrovať deň už od rána, tým skôr, že dieťa ešte nemá jasne daný škôlkarský režim. Aj keď sa to nezdá, deti sú rady, keď majú veci pevný a predvídateľný režim. Cítia sa v bezpečí. Deň by sa mal začínať príjemne, teda raňajkami: ak dieťa pije pokračovacie mlieko pre batoľatá, pokojne mu zatiaľ doprajte raňajky v posteli. Aj ak by sa malo učiť piť z hrnčeka, ráno nech si pokojne ešte vychutnáva pitie z obľúbenej fľaštičky. Ranným rituálom však môžu byť i „dospelácke“ raňajky pri rozprávke. Potom by v pevnom slede malo nasledovať čistenie zúbkov, umývanie rúk a tváre, preobliekanie a „porada“, čo s načatým dňom. 

 

Foto: Shutterstock