Prichádza to obvykle okolo tretích narodenín, teda v období, kedy sa z batoľaťa stáva malý predškolák. Dieťa objaví čarovné slovo „prečo“ a začne sa vypytovať, vypytovať a vypytovať. Áno, niekedy je to poriadna skúška vašej trpezlivosti, ale obstáť v nej je dôležitejšie, ako si myslíte.

Podľa pediatrov a psychológov je obdobie „prečo“ dôležitým medzníkom. Signalizuje totiž, že dieťa postúpilo na ďalšiu priečku svojho kognitívneho vývoja, že sa zaujíma o okolitý svet a je zdravo zvedavé. Preto by sme podľa detskej psychologičky Terezy Beníškovej mali túto etapu vítať, hoci je zároveň výzvou pre nás rodičov.

„Ukazuje, že sa dieťa vyvíja tak, ako má. U detí s oneskoreným intelektovým vývojom alebo vývojom reči prichádza obdobie ,prečo‘ neskôr ako v troch rokoch. U detí s inými odlišnosťami vo vývoji nemusí nastať vôbec, tak je to niekedy napríklad u autistov. Na druhej strane niektoré bežne sa vyvíjajúce deti sa nepýtajú ,prečo‘, takže ak u vás toto obdobie nenastalo, nemusíte sa ľakať.“ Väčšina juniorov si ním ale prejde a my s nimi. Ktoré rady vám pri tom môžu pomôcť?

Berte to pozitívne

„Ak ste z večných otázok už unavení, pripomeňte si, že je dobre, že sa dieťa pýta, lebo tým rozvíja svoje myslenie a vy mu môžete pomôcť,“ ponúka Tereza Beníšková porciu pozitívneho prístupu. Keď sme v rámci prípravy tohto článku otvorili tému „obdobie prečo“ na Facebooku Maminky, väčšina prispievateliek sa zhodla na tom, že jednoducho odpovedajú a odpovedajú, dokiaľ nie je dieťa dostatočne nasýtené informáciami.

A že keď je čas a pokoj, baví to vlastne obe strany. Jednak trávite čas so svojím dieťaťom a zase ho o kus hlbšie poznávate, a je to aj príma príležitosť, ako sa môžete dozvedieť kadečo nové. Veď koľko vám toho zo školy uviazlo v hlave napríklad o vesmíre alebo dinosauroch, obľúbených témach azda všetkých malých zvedavcov?

Prijmite pozvanie k hre

Pretože o tú ide až v prvom rade. Dieťa práve objavilo ďalší spôsob, ako sa spoločne hrať. Preto otázky s gustom reťazí a zakaždým s napätím čaká nielen na to, čo odpoviete, ale predovšetkým, ako zareagujete. Zdá sa vám, že ani poriadne nevypočuje vašu odpoveď a už je tu ďalšia otázka? Nie je to prejav ignorancie, ale toho, že potomok dôsledne dodržuje „pravidlá hry“!

Tá podľa dieťaťa prebieha takto: Ja sa spýtam a mama alebo tato niečo odpovie, čo je zároveň znamenie, že môže nasledovať ďalšia otázka, teda ďalšie kolo tej báječnej a zábavnej hry! Tak ju prijmite a nekazte ju výčitkami, že syn či dcérka „ani nepočúva, čo hovoríte“. „Niekedy je to z pohľadu dieťaťa skutočne len výmena slov. Má radosť z toho, ako sa striedate a že hra funguje a že ono dokáže hrať ďalej, teda vymyslieť ešte nejakú, akúkoľvek ďalšiu otázku,“ vysvetľuje Tereza Beníšková. „Jednako len niečo z vypočutých informácií v dieťati rozhodne zostáva a ukladá sa do neho.“

Odpovede primerané veku

Beriete si k ruke encyklopédiu či kamaráta Googla? To vás šľachtí, ale pri sotva odrastených batoliatkach vskutku nie je nevyhnutné pripravovať si zakaždým prednášku hodnú akademika. „Nemusíte odpovedať podrobne a vedecky úplne správne,“ ubezpečuje Tereza Beníšková.

„Stačia stručné odpovede primerané veku dieťaťa. Môžu byť i poetické a rozprávkové, záleží na vašom nastavení. Na otázku ,Prečo je v noci tma?‘ sa pokojne dá odpovedať: ,Pretože slniečko šlo spať, ako pôjdeš o chvíľku spinkať aj ty.‘ Alebo môžete stručne opísať, že svieti na druhú stranu zemegule... Zvoľte to, čo je vám bližšie.“ Ako už sme naznačili, rad rodičov berie obdobie „prečo“ ako príležitosť ponoriť sa po rokoch do encyklopédií alebo nejakú obrázkovú, kúpiť potomkovi. A potom „bádať“ spoločne.