Tiež je vám ľúto, že vám v pôrodnici k novorodencovi nepribalili poriadne tučný návod na použitie? S naším sprievodcom však starostlivosť o bábätko určite zvládnete!

Stará pravda hovorí, že žiadny učený z neba nespadol, a platí to o natieraní plota úplne rovnako ako o starostlivosti o dieťa. Zrozumiteľný manuál s podrobnými vysvetlivkami by pravdepodobne uvítala väčšina prvorodičiek. Pôrodnice ani pediatri ho však neposkytujú predovšetkým preto, že každé dieťa, ale tiež každý rodič je úplne iný.

Aspoň jedna spravodlivosť však existuje. Všetci máme raz dieťa prvýkrát a musíme sa s tým nejako popasovať.

Hoci obavy sú úplne prirodzené, nenechajte sa nimi ale úplne ovládnuť! Až budete hodení do vody, ako väčšina ostatných mamičiek to skrátka nejako zvládnete. A aj keď to možno spočiatku nebude výstavný kraul, jedna vec je istá - vaše dieťatko vás bude milovať.

Som novorodenec

V niektorých rodinách to po narodení prvého dieťaťa skutočne vyzerá, ako by do domácnosti pribudol nový šéf. Bábätku sa potom úplne podriaďuje režim celej rodiny, dospelí rezignujú na všetky svoje potreby a túžby a postupne sa prepracovávajú ku kolapsu.

Pre začiatok bude najlepšie, keď si stanovíte priority. Dieťa musí v každom prípade dostať najesť a byť prebalené. Pri prebaľovaní nezabúdajte na dôkladné očistenie zadočku, následné osušenie suchým uterákom a nanesenie krému proti zapareninám.