Separačnú úzkosť mnoho rodičov pozná najmä z batoľacieho obdobia dieťaťa, no tým sa nekončí. Naopak, znova sa objavuje pri prvom veľkom míľniku dieťatka, ktorým je nástup do škôlky. Ako ju zvládnuť tak, aby to nebolelo - dieťa a ani vás?

Nástup dieťaťa do škôlky je pre rodičov významným, ale aj veľmi ťažkým okamihom. A pre dieťa takisto. Dieťa totiž prichádza do nového kolektívu, do niečoho “neznámeho” a hlavne preč od mamičky a otecka. Neraz je preto vyprevádzanie do škôlky spojené s plačom, krikom a odmietaním zo strany dieťaťa, pričom ani pre rodičov to nie je príjemné. Je ťažké dieťa “opustiť” a dať ho na starosť v podstate cudzím ľuďom. Ba navyše, ak sa vás drží ako kliešť a s plačom prosí, aby ste ho tam nedávali. Horšie je, že toto budete musieť absolvovať každý deň a donekonečna sa to tak zvládať nedá. Čo teda môžete urobiť preto, aby bolo každé ráno v škôlke jednoduchšie?

Krátke lúčenie

Aj keď je ťažké sa na tých pár hodín s dieťatkom rozlúčiť, nemali by ste to predlžovať. Práve naopak, rozlúčte sa rýchlo. Objímte ho, pobozkajte a poprajte mu pekný deň - to stačí. Siahodlhé rozpravy a sľuby z dlhodobého hľadiska nezaberajú a len predlžujú lúčenie. Učiteľky odporúčajú, aby sa však rodičia s dieťaťom lúčili maximálne 5 minút, nie viac. Nemusíte sa ale obávať, toto krátke lúčenie si vynahradíte dlhým vítaním, ktoré je už pre oboch omnoho príjemnejšie.

Neodíďte bez rozlúčenia

Hoci rozlúčenie s dieťatkom v škôlke by malo byť krátke, je tiež nesmierne dôležité. Nesmiete naň zabudnúť. Nesnažte sa využiť chvíľku zaujatia či nepozornosti vášho dieťatka a neutečte. Okrem toho, že by ste tak znížili jeho dôveru vo vás, zhoršili by ste aj jeho postoj k škôlke.