Pôrod je individuálna záležitosť každej ženy. Preto je prirodzené, ak má každá budúca mamička predstavu o tom, aký pôrod by chcela. Samozrejme, v rizikových prípadoch je to na zvážení a rozhodnutí lekárov, no v prípade bezproblémového tehotenstva sa môžete slobodne rozhodnúť. Aký je teda pre vás ten najvhodnejší? Priblížime vám dostupné možnosti.

Klasický pôrod

Už z názvu vyplýva, že pojde o klasický spôsob pôrodu. Tzv. klasický pôrod je dokonca najrozšírenejší na Slovensku. Je to pochopiteľné. Tento typ pôrodu využívajú najskôr tehotné ženy, ktoré chcú mať zabezpečenú zdravotnícku starostlivosť pre seba aj dieťatko, ale aj také, ktorým to nariadi lekár vplyvom zdravotného stavu. Prebieha bežným spôsobom, a o tom, či žena porodí cisárskym rezom alebo prirrodzene zvyčajne rozhodne lekár. V oboch prípadoch, teda keď žena rodí prirodzene a vyžaduje si to a po cisárskom reze zvláśť, zostáva mamička s novorodeniatkom v nemocnici zhruba 3 dni a obaja sú pod dohľadom pôrodného personálu.

Mamičiek je na izieb väčšinou viac a tým pádom aj bábätiek. To môže byť nevýhoda, ale aj výhoda, závisí na vašich preferenciách. V každom prípade ste pod dohľadom lekárov, a preto sa nemusíte obávať. V niektorých prípadoch môžete dokonca využiť možnosť nadštandardnej izby, ktorá má vlastnú kúpeľnu a celú izbu máte pre seba. Takisto je v nadštandardnej izbe možné zabezpečiť aj lôžko pre otecka, takže môže byť celý čas po pôrode s vami. Treba však rátať s tým, že využitie služby nadštandardnej izby je spoplatnené.

Ambulantný pôrod

Tento typ pôrodu je z hľadiska priebehu veľmi podobný ako klasický spôsob, no je tu rozdiel v čase, ktorý trávi mamička s dieťaťom v pôrodnici. Ak je všetko v poriadku, je to totiž zväčša len 24 hodín. Je vhodný pre mamičky, ktorým nemocničné prostredie nerobí práve najlepšie a radšej chcú byť s dieťatkom čím skôr doma.