Príznaky alergie

Precitlivenosť na orechy môže mať rôzne stupne závažnosti. Alergia sa rozvíja veľmi rýchlo, spravidla už o niekoľko minút po konzumácii orechov. Známky miernej až stredne ťažkej alergickej reakcie môžu zahŕňať:

  • brnenie v oblasti pier alebo dutiny ústnej,
  • opuch tváre a ústnej dutiny,
  • nutkanie na vracanie,
  • rozsev kožnej vyrážky a žihľavky,
  • kŕčovité bolesti brucha.

Závažnejšie formy alergie môžu dospieť až do takzvaného anafylaktického šoku. Ten je spôsobený masívnou zápalovou reakciou imunitného systému. Život ohrozujúci stav sa prejaví dýchavičnosťou, zrýchlením tepu, začervenaním kože celého tela a znížením tlaku krvi. Neliečený šok vedie rýchlo k rozvoju bezvedomia a v najhoršom prípade aj k úmrtiu. Alergici a predovšetkým rodičia malých alergikov by preto mali mať pre tento prípad pri sebe adrenalínové pero, ktoré sa v prípade potreby aplikuje vnútrosvalovo.

Diéta bez orechov

Pokiaľ aj u vášho drobca odhalíte alergiu na nejaký druh orechov, jedinou možnosťou liečby a prevencie je diéta bez obsahu orechov. Tá je však našťastie celkom jednoduchá na realizáciu. V obchodoch platí štandardná povinnosť čítať potravinové etikety. Výrobcovia by mali jasne označiť, či daný výrobok obsahuje čo i len stopové množstvo orechov.

V domácnosti budete musieť orechy pri príprave jedál nahradiť alebo vynechať. V dnešnej dobe našťastie nájdete mnoho skvelých receptov aj pre deti, ktoré trpia alergiou na orechy. Je ich mnoho v rôznych kuchárskych knihách alebo na internete. Orechy však môžu byť tiež súčasťou stolových olejov alebo kozmetických prípravkov. Napríklad mandľový olej je súčasťou krémov, ktoré môžu u detí vyvolať alergickú reakciu pri styku s pokožkou. Mali by ste teda dávať pozor aj pri výbere vhodnej kozmetiky.

Foto: Shutterstock