Už dávno odkvitli všetky stromy, trávy a ďalšie hrozby peľových alergikov. Jeden z najvýznamnejších alergénov však, bohužiaľ, „neodkvitne“ ani s padajúcou snehovou pokrývkou. Schováva sa v pivnici, ešte stále vlhkej po letných povodniach, alebo doma. Plesne totiž hrozia celoročne.

Zákerné plesne

Plesne sa vyskytujú všade a z toho treba vychádzať. Pôsobia na nás vonku i v bytoch alebo domoch. Ich spóry sú menšie ako peľové zrnká a expozícia na človeka je obrovská. Zákerné sú predovšetkým v tom, že ich väčšinou nevidíme, ako napríklad rozkvitnutú brezu. Súvislosť ťažkostí s alergiou tak občas nie je do očí bijúca. Sezóna vonkajších plesní sa môže čiastočne prekrývať s peľovou sezónou, ale je veľmi závislá od počasia. 

„Keď je sucho a horúco, plesní nie je, pochopiteľne, toľko,“ vysvetľuje MUDr. Jaromír Paukert. „Keď veľa prší a je dusno a vlhko, je to, naopak, pre plesne ideálne prostredie.“ Najväčšie problémy vonku spôsobujú spóry plesní Alternaria alebo Cladosporium, tie sa sledujú i v rámci známych spravodajstiev peľovej služby. Ich hladina sa udržuje až do zimných mesiacov.

Kde sa radšej nehrať

Najjednoduchšie a prvé, čo môžeme pre dieťa s alergiou na plesne okrem návštevy lekára urobiť, je dodržiavať takzvané režimové opatrenia. Jednoducho zabrániť tomu, aby sa pohybovalo v prostredí, kde je alergénu najviac vystavené.

„Plesniam sa darí všade tam, kde je teplo a vlhko,“ objasňuje Paukert. Pozor musíme teda dávať na nasledujúce nebezpečenstvo ako tlejúce lístie, zvlhnuté kôpky sena, pivnice, predovšetkým ak sú po povodniach, komposty či mŕtve stromy, pobyt v prírode za dažďa alebo hmly a pod.

Vnútorné plesne

Vnútorné plesne sú o to nebezpečnejšie, že od nich, pochopiteľne, nemôžeme jednoducho odísť ako z prechádzky po lese. Sťahovanie alebo zásadné opravy domov či bytov sú pre mnohých ľudí kvôli nedostatku financií nemožné. Pokiaľ vidíme okolo okien alebo na vlhkých stenách „mapy“, už to je signál, že bývanie je zamorené plesňou. 

Čo vlastne alergén spôsobuje? Alergén na sliznici vyvolá zápal, jeho mechanizmy sú však odlišné od infekčného zápalu. Zápal vedie k opuchu sliznice a narušeniu jej štruktúry. Každý ďalší nepriateľský faktor potom ľahšie prenikne tou narušenou sliznicou. A problémy sa nabaľujú ako snehová guľa. Keď opuchne sliznica nosa, dieťa dýcha ústami a vzduch sa nemôže rozohriať, kým dorazí do pľúc. V nose sa má vzduch zvlhčovať, ohrievať, vychytávajú sa tu hrubé nečistoty. To všetko je narušené.

Kedy navštíviť alergológa?