Počet detí s chorobou kože narastá a prejavy ochorenia sú niekedy natoľko závažné, že zásadným spôsobom negatívne ovplyvňujú kvalitu života ako dieťatka, tak jeho rodiny. Mnoho odborníkov však upozorňuje na to, že príčiny atopického ekzému zďaleka nemusia byť iba v pokožke dieťatka, prípadne v génoch, ktoré mu odovzdali jeho rodičia. Stále viac sa hovorí o vplyve psychiky na stav pokožky malých detí.

Vplyv mamičky

Niektorí špecialisti sú dokonca toho názoru, že vznik atopického ekzému u dieťaťa môže spôsobiť i veľký stres, ktorý nastávajúca mamička prekonala ešte v dobe tehotenstva. Všetky matkine obavy, smútky, depresie a nepríjemné stavy sa tak môžu preniesť na jej babätko. Preto široké okolie neustále budúcim matkám kladie na srdce, aby všetky obavy a smútky hodili za hlavu a snažili sa myslieť pozitívne.

Tehotná žena však trávi svoju graviditu čakaním na ďalšiu kontrolu, výsledky testov alebo ultrazvuk a každé také stretnutie s lekárom jej pôsobí stres z toho, či jej dieťa je skutočne v poriadku. Nehovoriac o situáciách, do ktorých sa niektoré budúce mamičky nechcene dostanú a v ktorých potom musia riešiť, či si dieťatko skutočne môžu nechať, či ich jeho otec odmietne a či dokážu zaistiť svojmu potomkovi aspoň základný ekonomický štandard.

Prírodná liečba?

Pokiaľ už sa atopický ekzém u vášho novorodenca alebo skôr dojčaťa objavil je namieste premýšľať o tom, ako bábätku uľaviť od protivného svrbenia alebo dokonca mokvania. Ešte kým sa vydáte k dermatológovi po kortikoidovú masť, vyskúšajte niektorý z prírodných prostriedkov. Pre novorodencov sú veľmi vhodné najmä bylinné kúpele – osvedčenou bylinkou je predovšetkým repík. Kúpte v lekárni klasický vrecúškový repíkový čaj, uvarte silný nálev a ten nalejte do vody v dojčenskej vaničke. Nepridávajte nič iného a určite vynechajte všetku detskú kozmetiku. Po kúpeli dieťatko vyberte na prebaľovaciu podložku a nechajte hojivú bylinku postupne na pokožke uschnúť.

Samozrejme si to vyžaduje vyššiu teplotu v kúpeľni či miestnosti, v ktorej bábätko kúpete, prípadne malé prídavné vykurovacie teleso kúsok od prebaľovacieho stola. Pokiaľ bylinky zlyhajú a ekzém sa zhoršuje či mokvá, neostane vám iné, len sa vydať po účinnejší liek. Kortikoidy poslednej generácie už zďaleka nie sú takým chemickým kokteilom, aký sa používal pred niekoľkými desiatkami rokov. Predovšetkým sú však veľmi účinné, takže obvykle stačí pár aplikácií a koža sa výrazne upokojí. Koniec koncov, vzhľadom na možné nežiaduce účinky ich ani nemožno dlhodobo používať.

Mazať, mazať, mazať

Keď sa vám podaria utlmiť prvé nepríjemné prejavy ekzému, zamerajte sa na pravidelnú starostlivosť o pokožku vášho potomka. Tá potrebuje predovšetkým intenzívne premazávať, pretože býva veľmi vysušená, takže v nej vznikajú drobné prasklinky, ktorými sa do podkožia ľahko dostane infekcia. Prednostne používajte čisto prírodné produkty – napríklad 100 % panenský slnečnicový olej z lekárne.

Mnohým mamičkám sa pri starostlivosti o atopickú pokožku osvedčila modrá indulona, niektorým deťom vyhovuje masťový základ, ktorý tak isto kúpite v lekárni, na prvé prejavy ekzému obvykle efektívne pôsobí aj masť s nechtíkom lekárskym. Dobré skúsenosti majú ekzematici i s krémami a kúpeľovými olejmi. Na trhu už existuje rad prípravkov určených špeciálne atopikom.