Muži, ženy, študenti, "pubertiaci" aj dietky pubertou zatiaľ nedotknuté, ba dokonca aj psy, mačičky aj iní domáci miláčikovia majú svoje facebookové profily. Čo by ste to teda boli za rodičov, keby ho nemalo aj vaše bábätko?

Zo života

S Janou sa Monika zoznámila v pôrodnici, obe boli prvorodičky. Jana aj Monika majú rovnako staré dievčatká, a tak nie je divu, že sa na dvojlôžkovej izbe rýchlo spriatelili a po odchode z pôrodnice zostali v kontakte; volali si, vymieňali e-maily aj správy na Facebooku. Monika bola rada, že aj keď kamarátku často nevída, má šancu vídať na fotkách jej malú. Vidieť ako rastie, čo už vie - veď je takmer na hodinu rovnako stará, ako jej Elenka.

Keď mala Elenka 2 mesiace, prišla Monike na Facebook žiadosť o priateľstvo od dcérky Jany. Áno, od 2 mesačného dievčatka! Monike to prišlo rozkošné. Menej rozkošné však boli nasledujúce dni a týždne, kedy jej "múr" zaplavovali sladké fotografie a "vtipné" komentáre od malého bábätka (samozrejme ich písala mamička).

Bábätko hovorilo do všetkého a evidentne sa rado fotilo pri všetkých možných a nemožných aktivitách: pri gymnastike (cvičenie Vojtovou metódou), pri líčení (púder na zadku), pri nácviku kraula (kúpanie vo vedierku), v mliečnom bare (pri dojčení) a pod. Monika prestávala veriť svojim očiam; fotky aj komentáre boli menej a menej vtipné, nieto vkusné a mnohé fotky jej prišli v dnešnej všehoschopnej dobe veľmi intímne.

Máme na to právo?

Samozrejme, že je do určitej miery a aj veku dieťaťa úplne prirodzené za deti rozhodovať, ostatne sme za ne zodpovední. Máme ale morálne právo ukazovať fotky našich potomkov, svojbytných osobností, celému svetu?

Je vkusné ich fotiť a rádoby vtipne komentované fotky zverejňovať, keď na nich napríklad bábätko vreští od hnevu, má preplnené plienky alebo 4 nesprávne tvarované tukové vankúšiky? Deti predsa nie sú náš majetok, aby sme s nimi manipulovali, hoci v dobrej viere, akokoľvek sa nám zachce.

Isteže v rodinnom albume majú aj podobné momentky svoje miesto, ktoré je pre rodičov a starých rodičov zdrojom pôvabných spomienok, ale ste si naozaj istí, že profilom na Facebooku (alebo inej sociálnej sieti) svojho potomka v budúcnosti naozaj príjemne potešíte? Navyše, ako často upozorňuje polícia, na internete nikdy neviete, kto sa pozerá. Preto buďte aj v tomto prípade obozretní.

 

Foto: Shutterstock