Či chceme alebo nie, aj táto téma je na denno-dennom pretrase mladých rodičov. Dobré trávenie je totiž základom pre spokojné bábätko a tým aj spokojného rodiča.

Každé dojča je iné, takže to, čo je pre malého normálne, závisí od nasledovných vecí:

  • aké staré je bábätko
  • či je dojčené alebo kŕmené umelou výživou
  • či už papá pevnú stravu.

Čo treba vedieť o kakaní novorodeniatka?

V prvých dňoch po pôrode cez tráviaci trakt novorodeniatka prechádza smolka (mekónium). Mekónium je zeleno-čiernej farby a má lepkavú textúru podobnú smole. Skladá sa z hlienu, plodovej vody a toho, čo dieťa konzumovalo v maternici. Je možné, že zadoček dieťatka ťažšie očistíte od smolky, ale je to dobré znamenie, lebo to znamená, že jeho črevá fungujú správne.

Ale ako vlastne vyzerá stolica zdravého bábätka?

Kolostrum, tiež známe ako prvé materské mlieko, pôsobí ako preháňadlo, ktoré pomáha vytlačiť smolku z črevného traktu dieťaťa. Len čo sa materské mlieko dostane do tráviaceho traktu, stolica bábätka sa asi po troch dňoch postupne zmení. Veľkosť cca jednoeurovej mince, je svetlejšej farby, ktorá sa zo zelenohnedej zmení na svetlohnedú alebo horčicovo-žltú. Tento žltkastý „kakanec“ môže mať jemne sladkastú vôňu a má jemnú textúru. Stolica môže byť mäkká a tekutá, takmer podobná hnačke, ale niekedy sa vám môže zdať, že obsahuje jemné zrnká.

Prvý týždeň bábätká kakajú v priemere štyrikrát denne, ale nie je to pravidlom. Bábätko po prvom týždni môže mať stolicu po každom jedle, ale jeho črevá si postupne vytvoria vlastnú rutinu. Niektoré dojčené bábätká asi po troch až šiestich týždňoch nekakajú každý deň, môže sa stať, že len raz týždenne. Nie je to problém, pokiaľ je stolica dieťatka mäkká a ľahko sa vytláča. Ktorá stolica však nie je normálna?