Hnačka

Je ťažké povedať, či bábätko má hnačku, najmä ak ho matka dojčí. Je normálne, ak je stolica dieťaťa riedka a dokonca prichádza bezprostredne po každom jedle. Občasný „výbuch“ stolice je tiež v poriadku, nemusíte si robiť žiadne starosti.

Zápcha

Zápcha je u dojčených detí zriedkavá, ale je celkom bežná u detí, ktoré sú kŕmené umelou výživou alebo tuhou stravou. Ak sa vaše dieťa pri kakaní namáha, má červené líca alebo plače, nemusí to nutne znamenať, že má zápchu. Pokiaľ je jeho stolica mäkká, nie je dôvod na paniku. Pokiaľ dieťa nezje niečo červené, napríklad cviklu, červená farba môže naznačovať, že v jeho stolici je krv. Čierna stolica je v prvých dňoch bežná, ale neskôr to môže znamenať aj stopy krvi v stolici (zrazená krv je tmavšia).

Ak vidíte v stolici dieťaťa krv, snažte sa neprepadať panike. Tiež to môže byť znakom toho, že prehltlo trochu krvi, napríklad pri dojčení z popraskanej bradavky, alebo má malú ranu okolo konečníka, často práve v dôsledku zápchy. Niekedy to však môže naznačovať ochorenie, preto sa pre istotu poraďte so svojím lekárom.

Veľmi bledá (takmer biela alebo sivá) stolica

Veľmi bledý kakanec môže byť znakom toho, že dieťa kvôli prob- lémom s pečeňou nedokáže stráviť jedlo. U detí s problémami s pečeňou sa často objavuje žltačka, ktorú si môžete všimnúť na jeho pokožke. Ak je stolica dieťatka veľmi bledá (takmer biela alebo sivá), čo najskôr navštívte svojho pediatra. Vo všeobecnosti platí, že to, čo je „normálne“, je u každého dieťaťa veľmi odlišné. Ak spozorujete zmenu v stolici svojho dieťaťa a nie ste si istá, čo to spôsobuje, poraďte sa so svojím pediatrom.

Foto: Shutterstock