Cítiť pohyby svojho dieťatka, to sú pre nastávajúcu mamičku jedny z najkrajších okamihov celého tehotenstva. Sú však aj prípady, kedy takéto pohyby môžu predznačiť niečo negatívne. Ako to rozlíšiť?

Aký je to pocit?

Dieťatko sa v brušku aktívne hýbe už zhruba od 7. týždňa tehotenstva. Cítiť pohyby bábätka tak nebudete môcť pravdepodobne skôr než pred 16. týždňom tehotenstva. Odborníci uvádzajú, že vnímavosť voči pohybom plodu sa môže výrazne líšiť na základe toho, či ste prvorodička, alebo čakáte už druhé a ďalšie dieťatko. Neskúsená mamička totiž často pohyby plodu zamení za pohyby čriev a tie pravé bábätkovské kopance začne vedome vnímať až okolo 20. týždňa tehotenstva. Viacrodičky už skúsenosť s pohybmi majú, a tak sú schopné ich odhaliť už okolo 16. týždňa.

Mamičky prvé pohyby väčšinou opisujú ako šteklenie motýlích krídel, drobné bublanie, vlnenie alebo padanie guľôčok. Celkom v poriadku je cítiť ich napríklad len raz či dvakrát denne. Až približne po 24. týždni tehotenstva už budete pohyby vnímať pravidelne a dlhšiu dobu.

Postupom času sa intenzita pohybov zväčšuje, k istému útlmu ale dochádza pred pôrodom (bábätko je veľké a priestor v maternici už obmedzený). A čo presne dieťatko v brušku robí? Preťahuje sa, kope nožičkami, vystrkuje zadoček, napína ručičky, cmúľa si pršteky, otáča sa, zíva. A často ako by vám svojou bábätkovskou morzeovkou odkazovalo: Mamička, sadni si a poď sa so mnou zhovárať.

Ako často má dieťatko kopať a majú sa jeho pohyby strážiť?

„Aktivita a pasivita plodu sa striedajú približne každých dvadsať až štyridsať minút,“ vysvetľuje lekár Radan Doubek a dodáva: „Je však bežné, že žena cíti pohyby plodu najintenzívnejšie podvečer, čo je pravdepodobne dané oslobodením tehotnej od iných vnemov, ktoré môžu vnímanie pohybovej aktivity bábätka prekrývať.“

„Ak chceme presne sledovať pohybovú aktivitu plodu, odporúča sa tak robiť dvakrát až trikrát denne, kedy by počas jednej hodiny mala budúca mamička cítiť asi tri pohyby. Plod reaguje pohybom aj na zvuky a fyzickú aktivitu matky, takže zdravý plod býva obvykle aktívny,“ radí odborník.

Pri náhlom nedostatku kyslíka (akútna hypoxia) plod reaguje búrlivými pohybmi a naopak, pri jeho dlhodobom chýbaní sa pohybová aktivita znižuje. Pokiaľ teda nastávajúca mamička pozoruje nejaké výrazné zmeny aktivity plodu, je vhodné navštíviť zdravotnícke zariadenie a skontrolovať stav lekárom.