Cítiť pohyby svojho dieťatka, to sú pre nastávajúcu mamičku jedny z najkrajších okamihov celého tehotenstva. A zaslúžene, bývajú totiž tou najlepšou náplasťou na ranky náročných chvíľ prvého trimestra, aj preto si ich užívame. Teda najmä tie „počiatočné“, kedy dieťatko ešte nemá toľko sily, aby jeho akrobatické kúsky boli mamičke nepríjemné alebo dokonca bolestivé.

Črevá, alebo dieťatko?

Dieťatko sa v brušku aktívne hýbe už zhruba od 7. týždňa tehotenstva. Teoreticky teda jeho aktivitu možno zaznamenať, prakticky to však nie je také jednoduché. Pretože má drobček veľký „silový hendikep“ (meria približne len 4 – 8 mm), nemôžete jeho otočky zatiaľ vnímať inak než pomocou ultrazvuku.

„Ultrazvukovým vyšetrením sa môžu pohyby preukázať už v druhom mesiaci tehotenstva,“ približuje gynekológ a pôrodník Radan Doubek. „Prvé pohyby sú zatiaľ len občasné, ale postupne sa ich koordinácia zlepšuje v dôsledku vývoja a dozrievania centrálneho nervového systému plodu. Od šestnásteho týždňa (štvrtého mesiaca) sú však už pohyby plodu také isté ako u donoseného novorodenca.“

Vo vašom brušku teda nejde o tréning jemnej motoriky. Podľa lekárov sa plod v maternici spočiatku hýbe len obmedzene, a to celým telom. Pohyby končatín prichádzajú na rad až po ich úplnom vyvinutí. Cítiť pohyby bábätka tak nebudete môcť pravdepodobne skôr než pred 16. týždňom tehotenstva.

Skoršie odhalenie pohybov je podľa lekárov skôr výnimočné, avšak nie nemožné. „U mojej jedinej dcéry som cítila pohyby už v 13+3.tt ako také bublanie a šteklenie. Asi som mala hyperaktívne dieťa, ale bolo to nádherné...

Než mi asi o mesiac a pol neskôr zlomila rebro,“ spomína na našom FB mamička Jana. Pokiaľ však dieťatko necítite ešte ani v 20. týždni, neznepokojujte sa a buďte trpezlivá. Vývoj plodu prebieha v prvých týždňoch veľmi rýchlo, dieťatko naberá hmotnosť a už čoskoro sa k jeho obratnosti pridá i taká sila v končatinách, ktorá pri náraze na stenu maternice spoľahlivo zaujme vašu pozornosť.

Prvorodičky čakajú dlhšie?

„Pri prvej dcére som prvé pohyby cítila v 22. tt, pri druhej dcére v 19.tt, pri treťom synovi už v 14.tt a teraz pri štvrtom tehotenstve v 16.tt,“ zveruje sa na našom FB mamička Klára. Ako je to možné? Zdá sa vám to ako dlhšie čakajúcej prvorodičke nespravodlivé?

Odborníci uvádzajú, že vnímavosť voči pohybom plodu sa môže výrazne líšiť na základe toho, či ste prvorodička, alebo čakáte už druhé a ďalšie dieťatko. Neskúsená mamička totiž často pohyby plodu zamení za pohyby čriev a tie pravé bábätkovské kopance začne vedome vnímať až okolo 20. týždňa tehotenstva.

Viacrodičky už skúsenosť s pohybmi majú, a tak sú schopné ich odhaliť už okolo 16. týždňa. „Všeobecne začína prvorodička vnímať pohyby plodu približne v 20. týždni tehotenstva, viacrodička o niečo skôr, asi v 18. týždni,“ konštatuje doktor Doubek. Záleží však tiež na veľkosti dieťatka, objeme plodovej vody i uložení placenty.

Aký je to pocit?

Penalty Davida Beckhama spočiatku rozhodne nečakajte. Mamičky prvé pohyby väčšinou opisujú ako šteklenie motýlích krídel, drobné bublanie, vlnenie alebo padanie guľôčok. Čo tento pocit spôsobuje? Najmä veľkosť plodu a množstvo plodovej vody, ktoré dohromady umožňujú mamičke cítiť len jemné ťukanie, ktoré zatiaľ nemá silu ani pravidelnosť.

Celkom v poriadku je cítiť ich napríklad len raz či dvakrát denne. Až približne po 24. týždni tehotenstva už budete pohyby vnímať pravidelne a dlhšiu dobu (a spoľahlivo poznáte, kedy sa bábätko prevaľuje, kedy sa otáča alebo len preťahuje). S každým dňom budú nárazy dieťatka silnejšie a častejšie, až sa z jemného šteklenia stane vyklenutá hrča na brušku.

Postupom času sa intenzita pohybov zväčšuje, k istému útlmu ale dochádza pred pôrodom (bábätko je veľké a priestor v maternici už obmedzený). A čo presne dieťatko v brušku robí? Preťahuje sa, kope nožičkami, vystrkuje zadoček, napína ručičky, cmúľa si pršteky, otáča sa, zíva. A často ako by vám svojou bábätkovskou morzeovkou odkazovalo: Mamička, sadni si a poď sa so mnou zhovárať...

Odkedy pohyby ucíti partner?

Toto je veľmi individuálna záležitosť, rolu hrá totiž hneď niekoľko faktorov: sila a veľkosť plodu, jeho natočenie, uloženie placenty, sila mamičkinho tukového tkaniva na brušku, jej strava, ale tiež momentálne rozpoloženie. A v neposlednom rade záleží aj na samotnom tatkovi.

Tí menej vnímaví a trpezliví pohyby svojich inkognito potomkov ucítia obvykle neskôr, zhruba v 24. týždni tehotenstva, to už je doba, kedy by ich mali pocítiť. Bábätko má teraz približne ešte desať týždňov na „voľné výkruty a saltá“, neskôr už mu začne byť priestor v maternici tesný a po 34. týždni frekvencia pohybov klesá.

Váš poklad by mal zaujať trvalú polohu (ideálne hlavičkou dolu) a v bdelom stave vás oťukávať na približne rovnakých miestach (väčšinou nad pupkom a neskôr pod rebrami).

Ako často má dieťatko kopať a majú sa jeho pohyby strážiť?

V priebehu dňa ani noci nie sú pohyby dieťatka nejako pravidelné. Predpokladá sa, že aj plod má svoje fázy spánku a bdenia. „Aktivita a pasivita plodu sa striedajú približne každých dvadsať až štyridsať minút,“ vysvetľuje Radan Doubek.

„Je však bežné, že žena cíti pohyby plodu najintenzívnejšie podvečer, čo je pravdepodobne dané oslobodením tehotnej od iných vnemov, ktoré môžu vnímanie pohybovej aktivity bábätka prekrývať.“

Večerná diskotéka (samozrejme, práve vo chvíli, kedy ste v pokoji), môže mať aj iný dôvod: dieťatko je hore, pretože ho chôdzou nekolíšete k spánku. Chceli by ste si radšej aktivitu svojho dieťatka postrážiť?

Lekár radí, ako na to: „Ak chceme presne sledovať pohybovú aktivitu plodu, odporúča sa tak robiť dvakrát až trikrát denne, kedy by počas jednej hodiny mala budúca mamička cítiť asi tri pohyby. Plod reaguje pohybom aj na zvuky a fyzickú aktivitu matky, takže zdravý plod býva obvykle aktívny.

Pri náhlom nedostatku kyslíka (akútna hypoxia) plod reaguje búrlivými pohybmi a naopak, pri jeho dlhodobom chýbaní sa pohybová aktivita znižuje. Pokiaľ teda nastávajúca mamička pozoruje nejaké výrazné zmeny aktivity plodu, je vhodné navštíviť zdravotnícke zariadenie a skontrolovať stav lekárom.“

Kedy spozornieť?

Ako uviedol doktor Doubek, pokiaľ ste zaregistrovali výraznú zmenu v správaní dieťatka, vyplatí sa radšej zastaviť u lekára na vyšetrení (robí sa buď ultrazvukom, alebo kardiotokografickým záznamom – CTG), pretože aj tu platí radšej stokrát zbytočne ako raz neskoro. 

Ide však v podstate skôr o ojedinelé prípady, kedy mamička necíti dieťatko niekoľko hodín až pol dňa, prípadne cíti jeho pohyby tak intenzívne a často, že ju prepadnú obavy. Mamičke väčšinou spoľahlivo napovie vnútorný pocit.

Ak budete na vážkach, či je s náhle lenivejším dieťatkom všetko v poriadku, skúste ho povzbudiť: dajte si hroznový cukor, vypite aspoň pol litra tekutiny, rozhýbte sa alebo skúste hlasnejšie zvuky (v tehotenskej poradni budia bábätká pri meraní CTG obrovským zvonom).

Dieťatko sa napriek tomu nehýbe? Vo vzácnych prípadoch môže plod trpieť tzv. hypoxiou, teda nedostatkom kyslíka, najčastejšie spôsobeným zlyhávajúcou placentou.

V takom prípade je plod ohrozený na živote a je nutné tehotenstvo čo najrýchlejšie ukončiť. Ak však chodíte na pravidelné kontroly do tehotenskej poradne, stav placenty (a tiež prietok pupočníka) i vášho dieťatka je pod dozorom lekárov a vy sa nemusíte zbytočne obávať. 

Ako je to s pohybmi u dvojčiat

„Dvojčatá, tak isto ako jeden plod, majú relatívne málo miesta na pohyb až vo chvíli, keď vyrastú do väčšej veľkosti a plodová voda už je pre ne príliš malým ‚bazénom‘ na kúpanie.

Z relatívne priestranného bazéna v prvých dvoch trimestroch sa na konci gravidity stáva vanička, ktorá viac-menej nedovoľuje žiadny pohyb. To platí nielen pre dvojčatá, ale aj pre jedno dieťa. A keď nie je pohyb, nie je čo cítiť.

Najmä v posledných dňoch pred termínom je pohybov tak málo, že to nejedna nastávajúca mamička nevydrží a vybehne do pôrodnice, aby lekár overil, že je dieťatko v poriadku. Strach z nízkej frekvencie pohybov nebýva na konci tehotenstva opodstatnený,“ hovorí doktor Roman Chmel. 

Kedy sa hýbe najviac?

Najintenzívnejšie možno pohyby dieťatka cítiť medzi 24. – 34. týždňom tehotenstva. Dovtedy sa skôr „stráca“ v objeme plodovej vody, neskôr už zase na saltá nemá potrebný priestor.

Vedcom sa podarilo zistiť, že dieťatko sa v poslednom trimestri tehotenstva hýbe asi 30-krát za hodinu, pričom najaktívnejšie bývajú dieťatká pred 10. hodinou dopoludňajšou a po obede. Ich aktivita čiastočne závisí od hladiny krvného cukru mamičky.