Máte doma lezúce batoľa a pripadá vám, že nerobíte nič iné, len že za ním beháte, kričíte rázne „Nie“ a plieskate ho po ručičkách? Bojíte sa, či vôbec dieťa vediete správne, a pýtate sa, kedy je vlastne najvyšší čas začať s výchovou? Pripravili sme pre vás desatoro správnej výchovy.

Primeraná rutina 

Rutina je pre deti bezpečným útočiskom. Cítia sa oveľa pohodlnejšie vo chvíli, kedy predvídajú, čo sa stane. V takých okamžikoch majú tendenciu byť pokojné, pretože vedia, čo môžu očakávať. Odporúčame držať sa každý deň podobnej schémy – ako sú hlavné jedlá zhruba v rovnaký čas, kúpanie, uspávanie a tak isto chvíle, kedy potomok môže len behať a baviť sa.

Na zmenu upozornite dieťa vopred a zabránite tak prípadnej scéne. Dôslednosť je pri výchove dôležitá. Pokiaľ poviete ratolesti, že nesmie biť deti, keď ju vidíte, ako po prvý raz na ihrisku udrela iné dieťa, musíte to opakovať i vo chvíli, kedy to urobí po druhý či po tretí raz. 

Stres je zlý, predchádzajte mu 

Určite už poznáte momenty, ktoré vaše dieťa znepokojujú. Najčastejšie to býva ospalosť, hlad a časté zmeny prostredia. Predchádzanie týmto situáciám vám výchovu rozhodne spríjemní. To znamená, že nie je dobré chodiť do obchodu práve vo chvíli, kedy si dieťa potrebuje zdriemnuť alebo čaká na obed. Uistite sa, že v dobe jedla, odpočinku alebo spánku je potomok doma.

O dennom programe a jeho zmenách hovorte nahlas, batoľa sa síce nevie natoľko vyjadrovať, ale dobre rozumie. Tiež ho môžete zapojiť. Nastavte napríklad kuchynské vajíčko-časovač a povedzte svojmu dieťaťu, že až zazvoní, je čas obliecť sa a trvajte na tom, aby to v danej chvíli urobilo.

Myslite ako batoľa

V mnohých prípadoch si my dospelí neuvedomujeme, že deti nie sú „malí dospelí“. Batoliatka majú problém pochopiť mnoho vecí, ktoré však my považujeme za samozrejmosť. Príkladom môže byť situácia, keď dieťa odmieta sadnúť si do autosedačky.

Jednoducho môžete povedať: „Viem, že sa ti nepáči sedieť v autosedačke, ale musíme to tak robiť kvôli tvojej i našej bezpečnosti.“ Takouto reakciou ho nerozmaznávate, ale potvrdzujete a rozpoznávate jeho pocity a nastavujete limity. Robíte to však spôsobom, ktorý rešpektuje potomka a pomáha mu vyrovnať sa s životnými frustráciami a pravidlami.

Rozptýľte ho 

Len čo robí dieťa nejakú nedovolenú činnosť, najľahším spôsobom, ako mu v tom zabrániť je odlákanie jeho pozornosti. Rodičia si výchovu môžu uľahčiť tým, že pripravia svojmu zlatíčku prostredie, v ktorom bude jednoduchšie správať sa „vychovane“.

Zaujmite jeho pozornosť napr. zavolaním jeho mena či iným slovom, ktoré ho zastaví v nedovolenej činnosti a spôsobí, že sa sústredí na vás. Len čo obráti svoju pozornosť smerom k vám, využite to a nenechajte ho vrátiť sa k ťahanie kábla od lampy, ale zabavte ho inak.

Podporujte a motivujte

Pri výchove je správne opravovať zlé správanie, ale malo by to byť vyvážené pochvalou toho dobrého. Pozitívna motivácia tak môže u dieťaťa spôsobiť, že činnosť, za ktorú bolo pochválené, bude chcieť znovu vykonávať.