Prečo mnohé batoľatá a staršie dojčatá reagujú na niektoré situácie uhryznutím? Najčastejšie do mamičky, súrodencov či malého kamaráta. Sú tieto deti zlé, nevychované či rozmaznané?

Najčastejšie dôvody, prečo deti hryzú

Mnohé deti takto vyjadrujú svoj strach, a to aj také deti, do ktorých by ste to nepovedali. Väčšina detí prejaví svoj strach slzami, ale sú aj takí, ktorí ho premenia v určitú formu agresie ako hryzenie. Niektoré deti tak zasa dávajú najavo svoju frustráciu z určitej veci či situácie. Jednoducho nevedia, čo majú robiť a ako sa zachovať. Situáciu nevedia vyriešiť inak. Potom môžu hrýzť len preto, že majú hlad.

Dojčatá môžu hrýzť, keď im rastú zuby. Vtedy ich totiž svrbia či bolia ďasná. Niektoré malé deti sa tak zasa hrajú. Ony uhryznú, vy zajačíte - ste pre nich úžasnou pištiacou hračkou! Iné sa však snažia získať pozornosť. Napríklad vtedy, keď sa im narodil súrodenec, alebo sú v jasličkách a cnie sa im. Deti tiež môžu hrýzť, pretože sa im táto taktika v určitej situácii jednoducho vyplatila. "Ja som pohryzol a braček pustil hračku, ktorú som chcel." Príčin je mnoho a základ je správne ich odhaliť.

Stačí nájsť príčinu

Niektoré batoľatá uhryznú a potom už to nikdy neurobia. U niektorých sa to však stane zlozvykom. Potvrdzuje napríklad uznávaný pediater a odborník na vývoj detí Harvey Karp. Čo s tým? Z uvedených dôvodov je bohužiaľ zrejmé, že trvalé riešenie detského hryzenia nemá univerzálne riešenie. Veľmi totiž záleží na tom, aká je jeho skutočná príčina. Keď sa nám ju podarí nájsť, môžeme mať čoskoro vyhraté - ak odstránime príčinu, odstránime aj dôsledok! Ak odstránime iba dôsledok, dieťa bude všetko kompenzovať iným negatívnym spôsobom.

"Deti z tohto správania počas batoľacieho obdobia vyrastú, pretože sa naučia prijateľnejšie spôsoby, ako sa vyjadriť," upokojuje odborník. Avšak na rodičoch je, aby sa snažili svoju malú piraňku nielen naučiť, že hrýzť do druhých sa nemá, ale musíte pred svojím "aligátorom" ochrániť aj druhých!

Pediater preto ďalej radí: "Ak vaše dieťa uhryzlo iné, obráťte svoju pozornosť k nemu a svojho dieťaťa si jednu alebo dve minúty nevšímajte. Nechcete predsa podporiť zlý skutok svojho batoľaťa tým, že mu po útoku venujete príliš veľa pozornosti." Od veci vraj tiež nebýva, nechávať nezbedné batoľa riadne vyblázniť sa na čerstvom vzduchu a nevystavovať ho opakovane pokušeniu, ktoré poskytuje malý kolektív a uzavretý priestor plný lákavých a neokukaných hračiek.

 

Foto: Shutterstock