Obdobie viróz a prechladnutí je tu a preto je prirodzené, že mnoho rodičov sa obáva a o zdravotný stav svojich ratolestí. Ako teda správne rozoznať bežné prechladnutie od možnej koronavírusovej infekcie? Odpovedajú špičkoví odborníci.

Profesor Tim Spector z King’s College v Londýne, ktorý vedie štúdiu na tému Covid Symptom Study, uviedol, že ľudia si toto ochorenie často „mýlia“ a zbytočne absolvujú testy. Pre reláciu BBC 4 Radio povedal: „Pravdepodobnosť väčšiny ľudí je, že nemajú Covid, takže musíme začať uvažovať o spôsoboch jeho vylúčenia, a nielen ísť podľa tohto štandardného kritéria, že ste nakazení, ak máte niektorý z príznakov.“

Dodal, že oficiálne pokyny fungovali pre ľudí vo veku 18 až 65 rokov, ale je potrebné, aby existovala väčšia flexibilita pre rôzne vekové skupiny, vrátane detí. Aj keď nie sú najohrozenejšou rizikovou skupinou, napriek tomu môžu byť infikované koronavírusom. Ako to teda rozpoznať?

Kašeľ

Nepretržitý kašeľ, ktorý je zvyčajne suchý, je jedným z najbežnejších príznakov Covid-19. Ak však vaše dieťa kašle, nemusí to však automaticky znamenať, že trpí ochorením, ktoré spôsobuje koronavírus. National Health Service (NHS) totiž kašeľ, ktorý môže byť príznakom koronavírusu popisuje v frekvencii - nepretržite viac ako hodinu alebo tri a viac silných “záchvatov” kašľa za 24 hodín.

Emma Rubach, vedúca zdravotníckeho poradenstva v charitatívnych organizáciách Asthma UK a British Lung Foundation, uviedla: „Ak sa rodičia prirodzene obávajú, že kašeľ ich detí môže byť spôsobený koronavírusom, mali by si všímať aj ďalšie príznaky a až tak vyhodnotiť situáciu.”

Vysoká teplota

Vysokú teplotu NHS označuje ako pocit horúčavy pri dotyku hrudníka alebo chrbta. Za horúčku sa považuje teplota od 38 ° C alebo viac, ktorá je zvyčajne spôsobená tým, že telo bojuje s infekciou. Ak existuje možnosť, že dieťa môže byť infikované koronavírusom, obvykle má horúci práve chrbát a hrudník - horúčku je teda možné zistiť aj bez včasného merania teploty.

Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH) označila horúčku a kašeľ za najbežnejšie príznaky koronavírusu u každého dieťaťa, pričom údaje ukazujú, že zo 651 detí prijatých do nemocnice s Covid-19 vo Veľkej Británii, 70 % malo horúčku a 39 % malo kašeľ.

V druhom prípade môže ísť o bežné prechladnutie alebo virózu, ktoré sú tiež sprevádzané teplotou, ale pridružujú sa už aj iné príznaky vrátane chvenia (zimnice), potenia alebo sčervenania kože.