Strata alebo zmena čuchu a chuti

Ďalším častým príznakom Covid-19 je podľa NHS strata schopnosti čuchu a chuti. Profesor Spector uviedol, že tieto príznaky sú u detí menej časté, no zriedka sa môžu objaviť. V štúdii, do ktorej bolo zapojených 30 ľudí, vedci uviedli, že strata čuchu spojená s infekciou Covid-19 je v porovnaní s prechladnutím alebo chrípkou oveľa výraznejšia a prejavuje s najmä stratou horkej a sladkej chuti.

Kýchanie, nádcha alebo upchatý nos

Profesor Spector hovorí, že kýchanie, výtok z nosa, alebo upchatý nos sú „znakom toho, že Covid absolútne nemáte“. V takom prípade ide s väčšou pravdepodobnosťou o bežnú virózu alebo prechladnutie, preto nepanikárte a zvoľte voľne dostupné medikamenty na ich liečbu.

Ďalšie príznaky

Podľa výskumu štúdie Covid Symptom Study na základe údajov od 198 detí s pozitívnymi testami a okolo 15 800 negatívnych testov akademici z King's College London ako najčastejšie príznaky koronavírusu u detí uviedli kašeľ, horúčku, a okrem iného aj bolesti hlavy, bolesť hrdla, únavu a stratu chuti do jedla. Výskum navyše zistil, že u jedného zo šiestich detí, ktoré mali pozitívny test na Covid-19, sa objavila aj neobvyklá kožná vyrážka. Profesor Spector dodal, že dýchavičnosť je u detí menej častá.

Podľa WHO, medzi najzávažnejšie príznaky, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, sú ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosť, bolesť alebo tlak na hrudníku a strata reči alebo pohybu.

Ako dlho trvá, kým sa príznaky objavia?

Bežné prechladnutie so spomínanými príznakmi zvyčajne prejde do týždňa, u detí ale niekedy môže trvať dlhšie. Podľa WHO v priemere trvá päť až šesť dní od prejavu príznakov infekcie koronavírusom, maximálne však 14 dní.

Odborníci odporúčajú, aby ste pri podozrení dieťaťa na koronavírus nenavštevovali pohotovosť ani nemocnicu, pretože aj to môže predstavovať riziko nákazy.

Pre informácie o koronavíruse sú k dispozícii linky Úradu verejného zdravotníctva a linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Odporúčajú zavolať na 0800 221 234 alebo 0917 222 682 alebo 0917 426 075.

Foto: Shutterstock