Zaistiť dieťatku bezpečné prostredie na spanie je jediným najdôležitejším krokom, ktorý je potrebné zvládnuť najmä v prvom roku života dieťaťa. Podľa odborníkov existujú rizikové oblasti, kedy môže byť bezpečný spánok ohrozený. Aké „bezpečnostné zásady“ je v tomto prípade potrebné dodržať?

Keďže pre deti je spánok kľúčovou činnosťou minimálne počas prvých troch rokov života, je dôležité vedieť ako správne postupovať pri uspávaní, či samotnom spánku. Štúdie ukazujú, že dbať na bezpečný spánok dieťaťa je potrebné minimálne do prvého roku života. Prinášame zopár tipov, s ktorými bude vaše bábätko počas spánku v bezpečí.

Spánok len na chrbte

Odborníci upozorňujú, že základ bezpečného spánku dieťaťa spočíva práve v polohe, v ktorej spí. Preto pri ukladaní dieťaťa do postieľky, ho uložte len na chrbát. Okrem toho dieťa do prvého roka pravidelne kontrolujte, či svoju polohu nezmení. Ak áno, je potrebné, dieťa znova uložiť na chrbát. Ak by dieťa ležalo na bruchu alebo na boku dlhšiu dobu, mohlo by dôjsť k zníženej priechodnosti vzduchu cez pľúca a dieťa by mohlo prestať dýchať. Dbajte na spánok na chrbte a na bezpečnom mieste, najlepšie teda v postieľke. Dojčatám sa neodporúča spať ani na pohovke alebo v autosedačke.

Pozor na medzery

Pre zachovanie bezpečia pri spánku dieťatka nepoužívajte postieľky s chýbajúcimi lamelami alebo medzerou medzi matracom a bočnou stenou, kde by sa mohla zachytiť hlava dieťaťa. Používajte pevnú matrac a vyhnite sa umiestneniu dieťaťa na hrubé, našuchorené čalúnenie, napríklad na hrubú prikrývku. Takisto v postieľke nenechávajte vankúše, prikrývky alebo plyšové hračky, ktorými si dieťa počas spánku môže prikryť tvár.

Zdieľajte izbu, nie posteľ

Minimálne prvých šesť mesiacov spite v rovnakej miestnosti ako vaše dieťa a postieľku umiestnite čo najbližšie k vám. Avšak je rozhodujúce, aby ste s dieťaťom nezdieľali jednu posteľ  minimálne prvých deväť mesiacov, no najlepšie prvý rok. Pri spánku v spoločnej posteli ste aj vy ako rodič potenciálnym nebezpečenstvom pre dieťa. Dieťa preto umiestňujte jedine do postieľky. Nielenže tým zamedzíte odvyknutiu bábätka od spania v postieľke, predovšetkým ho tým ochránite.