Novorodeniatko by malo v prvých mesiacoch života spať s mamičkou v jednej miestnosti. Je to nielen pohodlné, ale aj bezpečné. Ako hovorí detský lekár MUDr. Petr Karger, u mamičky sa od prvých dní po pôrode rozvíja schopnosť vnímať aj v spánku signály vychádzajúce od dieťaťa a reagovať na ne tým, že dieťatko skontroluje, prípadne nakŕmi alebo prebalí. V prvých týždňoch je to skutočne veľmi pohodlné, najmä pri nočnom dojčení.

Dieťa s vami môže spať v spoločnej posteli len v noci a cez deň ho môžete dávať do jeho postieľky, tá by však počas prvých týždňov a mesiacov nemala byť v rovnakej miestnosti, v ktorej spite vy. Zvykanie si na vlastnú postieľku nie je pre dieťa frustrujúce, čo potvrdzuje aj neurologička MUDr. Iva Příhodová.

„Horšie by bolo, ak by ste dieťa nechávali spať v spoločnej posteli a v troch rokoch ho potom zo dňa na deň premiestnite do inej miestnosti a inej posteli. Preto je dobré dieťa nechať zvykať si už odmalička, ale nenásilne.“ 

Samozrejme sa riaďte aj vekom dieťaťa. Akonáhle dieťa odstavíte a prestanete dojčiť, môžete skúsiť spánok v inej miestnosti. Vždy by to však mala byť izba, ktorá je blízko vašej, aby ste s bábätkom stále mohli komunikovať a rýchlo reagovať. Nie je na škodu nechávať do spálne otvorené dvere, pretože pochopiteľne lepšie započujete plač. Alternatívou však môže byť aj inštalácia kamery, alebo detského senzora, ktorý zachyti plač vášho dieťatka. Výber je len na vás. 

 

Foto: Shutterstock