Výlety do prírody s deťmi sú s príchodom teplého počasia stále častejšou voľbou pri úvahách, čo s načatým víkendom. Navyše na bicykli toho stihnete viac, ako keď sa vyberiete na vlastných. Zvoliť pre dieťa bicykel, alebo odrážadlo?

Rolu hrá vek

O tom, či kúpiť odrážadlo alebo rovno bicykel, sa rozhodujte predovšetkým podľa veku dieťaťa, ktorý ovplyvňuje jeho silu a schopnosti. Vyhnite sa častej chybe – kúpe bicykla, do ktorého potomok ešte nedorástol. Malým cyklistom môže chýbať sila, aby to „utiahli“, a navyše zvládli balans a koordináciu pohybov. Jazda potom pre nich môže byť zbytočne stresujúca. Keď máte doma dieťa vo veku od 2 do 4 rokov, vhodnejšou voľbou je odrážadlo (bicykel bez pedálov), vďaka ktorému sa ľahko a rýchlo naučí rovnováhe a na väčší bicykel potom presedlá bez akýchkoľvek problémov. Veľkou výhodou odrážadla je aj jeho nižšia hmotnosť. Drobec ho lepšie zvládne a vám sa bude ľahšie prenášať, keď dieťa na prechádzke omrzí.

Pre staršie deti od 4 rokov je potom ideálne už zadovážiť bicykel. Malým deťom, ktoré si nie sú isté rovnováhou, môžete spočiatku prikúpiť pomocné balančné kolieska. Pravda, väčšina detí, ktoré prechádzajú na bicykel z odrážadla, ich nebude potrebovať. Pri plánovaní prvých cyklistických výletov však vždy zohľadnite individuálne schopnosti vašej ratolesti. Myslite na to, že jazda by mala byť pre dieťa predovšetkým zábavou, výkon a povinne nabehané kilometre si šetrite na neskoršiu dobu. Ďalšou možnosťou, ako v deťoch vzbudiť lásku k pohybu, je kolobežka. Býva ľahšia a obratnejšia než bicykel a deti jazda na nej vyslovene baví. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vyberajte predovšetkým kvalitný výrobok. Šetriť sa ani v tomto prípade nevypláca.