Tehotenstvo je často krát spojené s bolesťami brucha, ktoré sú vyvolané mnohými hormonálnymi zmenami v organizme. Niektoré sú slabé a občasné, iné pretrvávajú dlhšie a sú spojené aj s inými problémami. Viete, kedy je dôvod na obavy a kedy ide o bežnú nevoľnosť? 

Občasnú bolesť brucha počas tehotenstva pociťuje takmer každá žena. No zatiaľ čo sa takáto bolesť považuje za celkom neškodnú a bežnú,  môže signalizovať aj závažnejší zdravotný problém. Čo si teda okrem „bežnej“ bolesti brucha treba všimnúť?

Mimomaternicové tehotenstvo

Jednou z príčin bolestí brucha je mimomaternicové tehotenstvo. Je to stav, kedy sa plod nenachádza v maternici, ale väčšinou vo vajíčkovode, čo znemožňuje jeho vývoj. To môže spôsobiť silné bolesti sprevádzané ďalšími príznakmi v skorých fázach tehotenstva. Ak pociťujete pretrvávajúce bolesti brucha, podbruška alebo panvy a je tu šanca, že by ste mohla byť tehotná, mali by ste ihneď kontaktovať svojho lekára. Ak sa k bolesti pridajú aj iné problémy ako pošvový výtok, krvácanie (môže byť aj slabé) závraty alebo zvýšený pulz, návštevu lekára neodkladajte. V prípade, ak sa mimomaternicové tehotenstvo nediagnostikuje a nerieši včas, môže ohroziť život tehotnej ženy. 

Samovoľný potrat

Bolestiam brucha sa môže pripisovať aj samovoľný potrat. Spozornieť by ste mali najmä v prvom trimestri, približne do 20. týždňa, kedy môže najčastejšie dôjsť k samovoľnému potratu. Okrem silnej bolesti brucha a podbruška trvajúcej aj niekoľko hodín, je prvým príznakom zvyčajne pošvový výtok alebo krvácanie. Sprievodnými príznakmi môžu byť aj bolesti chrbta a tlak v oblasti panvy. Krvácanie v tehotenstve nikdy nie je v poriadku. Ak pociťujete ostrú a neustálu bolesť brucha, ktoré je spojená s krvácaním, prípadne ďalšími bolesťami, ihneď vyhľadajte lekára. 

Predčasný pôrod

Ak pociťujete okolo 37. týždňa bolesť brucha podobnú menštruačným kŕčom (viac ako štyri kŕče za hodinu), môže ísť o kontrakcie, sprevádzajúce predčasný pôrod. V tomto prípade si treba všimnúť aj ďalšie príznaky, akými sú krvavý hlien a pošvový výtok, vaginálne špinenie, zvýšený tlak v panve alebo dolnej oblasti chrbta. Pri pociťovaní silnej bolesti brucha spojenej so spomínanými príznakmi vo vysokom štádiu tehotenstva, bezodkladne kontaktujte svojho gynekológa.