Oddelenie placenty

Oddelenie placenty je veľmi závažný stav, ktorý môže ohroziť život tehotnej ženy. Placenta sa oddelí od maternice, čo znamená, že plod nemôže byť ďalej vyživovaný a tento stav je nutné okamžite riešiť. Prejavuje sa neustálou bolesťou brucha, zvýšenou citlivosťou maternice a môžu sa objaviť aj bolesti chrbta. Takisto možno pociťovať zvýšenú aktivitu bábätka v maternici. V takom prípade rozhodne nečakajte či bolesti odznejú.

Preeklampsia

Niekedy sa nazýva aj choroba tehotných žien a ide o veľmi závažnú tehotenskú komplikáciu, ktorá môže mať pri neliečení fatálne následky ako pre dieťa, tak aj pre matku. Preeklampsia sa najčastejšie diagnostikuje po 20. týždni tehotenstva a prvým príznakom je vysoký krvný tlak budúcej mamičky  alebo prítomnosť proteínu v moči. Nábeh na preeklampsiu si tehotné ženy môžu všimnúť aj skôr, sprievodnými javmi sú intenzívna bolesť v hornej časti brucha, citlivosť brucha na dotyk, bolesti hlavy, opuchy končatín alebo pod očami a rozmazané videnie. Preeklampsia sa považuje za život ohrozujúci stav, ktorý je nutné bezodkladne riešiť. Všetko, čo potrebujete o preeklampsii vedieť, nájdete TU.

Infekcie močových ciest

Ženy sú počas tehotenstva viac citlivé na infekcie močových ciest. Môžu sa prejavovať bolesťou v oblasti podbruška, nepríjemnými pocitmi v panvovej oblasti, pálením pri močení, rovnako ako aj častým nutkaním na močenie, zakaleným alebo krvavým močom. V prípade, že sa infekcia rozšíri do obličiek, môže sa objaviť vysoká horúčka sprevádzaná potením,  závratmi, bolesťou v dolnej časti chrbta a zvracaním. Tento stav je nutné liečiť.

Neškodné príčiny bolesti brucha v tehotenstve

Našťastie, nie každá bolesť brucha znamená zdravotný problém. Typickými príčinami bolestí brucha v tehotenstve môžu byť aj plynatosť a nadúvanie, keďže tehotenstvo spomaľuje trávenie a občas sa môže vyskytnúť bolesť v oblasti brucha či panvy. Zmeny v trávení sa často krát môžu prejaviť bolesťou dolnej časti brucha alebo zápchou. V treťom trimestri sa bolesť brucha najčastejšie pripisuje kontrakciám, ktoré v pravidelných intervaloch (každých 20 minút) znamenajú začínajúci pôrod. Základom je detailne skúmať a všímať si svoje telo a následná konzultácia s gynekológom. Za žiadnych okolností by ste svoje problémy nemali skrývať s predpokladom, že bolesti brucha odznejú. 

Foto: Shutterstock