Stále viac sa nahlas hovorí o nutnosti bondingu s čerstvo narodeným dieťatkom. Ženy, ktoré o to boli ochudobnené, majú pocit, že niečo zanedbali. Málokto už ale myslí na tatkov. Pritom sú to práve oni, ktorí len ťažko nadväzujú vzťah s dieťatkom. Ako im v tom pomôcť?

"Bonding je zjednodušene povedané nadviazanie emočnej väzby matky s dieťaťom. Ako taký by sa mal odohrať ihneď po pôrode a následne by nemal byť prerušovaný separovaním matky od dieťaťa na oddelení šestonedelia,“ vysvetľuje laktačná poradkyňa Adéla Martínková.

V súčasnej dobe ide už vlastne o štandard, ktorý sa v pôrodniciach vyžaduje temer za každých okolností. Ale bez toho, aby sme si to my ženy uvedomovali, otcovia to majú oveľa ťažšie. Máloktorý má vôbec možnosť dostať sa v prvých mesiacoch k starostlivosti o dieťa, často dostanú len niekoľkominútové popestovanie. A pritom od nich chceme, aby spoločné dieťa milovali od začiatku rovnako ako my.

Keď mamička nemôže

Správny bonding sa síce začína ihneď po pôrode, ale môžu nastať komplikácie či situácie, ktoré kontakt s matkou nedovolia. Aj keď u nás nejde o bežnú prax, vopred sa v niektorých pôrodniciach môžete dohodnúť na bondingu s čerstvým tatkom. Stačí túto možnosť dopredu konzultovať s lekárskym personálom. Každopádne by už určitým pravidlom mala byť možnosť, aby dieťa po pôrode strávilo nejaký čas v náručí otca alebo inej najbližšej osoby, pokiaľ je matka natoľko indisponovaná. Bonding s novorodencom je totiž doslova životodarný, a to aj pre otca.

Ale bonding sám osebe nespočíva len v tých niekoľkých minútach po pôrode. „Lepenie sa“, ako sa bondingu hovorí v slovenskom preklade, prebieha v prvých niekoľkých mesiacoch. A to je tá chvíľa, kedy je načase dovoliť i tatkovi, aby sa k narodenému bábätku citovo pripútal.