Názory budúcich mamičiek sú rôzne. Kým niektoré z nich chcú mať pohlavie bábätka nechať ako prekvapenie, iné sa nevedia dočkať, kedy im to gynekológ oznámi. No podľa všetkého nemusíte čakať. Vedci totiž zistili, že viaceré babské rady, ktoré hovoria o pohlaví bábätka sú pravdivé. Ktoré z nich potvrdili?

Lekár dokáže odhadnúť pohlavie bábätka približne v 20. týždni tehotenstva. No ak sa vám do tej doby nechce čakať a rady by ste vedeli akej farby môžete začať kupovať detské vecičky či vybavenie, čítajte ďalej. Hoci by sa mohlo zdať, že tzv. babské rady sú len fámy a mýty, niektoré z nich predsa len fungujú a pri predpovedaní pohlavia bábätka sú užitočné. A dokonca už aj potvrdené odborníkmi.

Ranné nevoľnosti

Kedysi sa hovorilo, že ak mamička máva od začiatku tehotenstva časté ranné nevoľnosti, čaká dievčatko. Verili ste tomu aj vy? Nech je to akokoľvek, dnes už vieme, že na tom predsa len bude trochu pravdy. Vďaka Škandinávskej štúdii sa potvrdilo, že budúce mamičky, ktoré pod srdcom nosia dievča trpia rannými nevoľnostiami omnoho častejšie ako tie, ktoré čakajú chlapca. Zo všetkých zúčastnených tehotných žien, tak až 55 % z nich trápili časté tehotenské nevoľnosti, ale výsledok bol vždy rovnaký - všetky sa na pôrodnej sále tešili z dievčatiek.

Podobné závery uviedla aj štúdia Kolumbijskej univerzity vedená Lenou Edlunovou, kde z celkového počtu budúcich mamičiek, až 56 % trpelo rannými nevoľnosťami a porodili dievčatká. Frekvencia nevoľností sa vyšplhala až na 53-krát za deň, čo už nie je až také potešujúce. Je preto veľmi dôležité dbať na pravidelný pitný režim a dostatok vitamínov. V prípade častejších nevoľností či bolestí je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Priberá aj otec

Aj o tomto naše staré mamy často hovorievali, no z logického hľadiska tomu nikto neprikladal dôležitosť. Je predsa prirodzené, že v tehotenstve priberať bude len tehotná žena - teda budúca mamička, alebo nie? V skutočnosti to nie je úplná pravda. Podľa dánskej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 100 budúcich oteckov, priberali aj oni. Dokonca sa zistilo, že tí oteckovia, ktorým sa narodila dcérka pribrali do pôrodu najviac kíl. Toto zistenie je skutočne zaujímavé a to aj napriek tomu, že súvislosť medzi priberaním oteckov a pohlavím dieťaťa zatiaľ nie je presne špecifikovaná.