Aká je vôbec rola novopečeného otecka a čo všetko by mal muž v prvých dňoch a týždňoch po narodení potomka robiť? Nemajte strach, väčšinu z vašich nových “povinností” si zamilujete. 

Aby prišlo „do čistého“

„Na bábätko som sa tešil, aj keď som to nedával veľmi najavo,“ hovorí tridsaťdeväťročný aplikačný inžinier Dávid, ktorý s manželkou a dvoma synmi žije v malom mestečku. Tak ako väčšina mužov považoval za najdôležitejšie, aby stihol urobiť všetku hrubú "mužskú" prácu, než sa dieťa narodí. 

Táto predstava je veľmi užitočná. Vy ste predsa otec, od ktorého sa očakáva, aby zabezpečil svojej rodine vhodné podmienky na bývanie a s tým súvisí aj úprava bytu, ktorý bude čoskoro obývať váš malý potomok. Okrem toho, túto snahu určite ocení po návrate z nemocnice aj vaša partnerka. 

Nosiť ženu na rukách

Pravda, tehotná žena potrebuje mať doma i podporu iného druhu, ako len mužovo montovanie postieľok a iného nábytku. Potrebuje cítiť lásku, nehu a určite nič nepokazíte napríklad raňajkami do postele.

Niekedy je podstatnejšie ako samotný výsledok už len to, že uvidí vašu snahu a odhodlanie pomôcť jej a vyhovieť jej vo všetkom, aby ste jej čo najviac uľahčili jej novomamičkovské povinnosti. Skúste sa jej občas spýtať načo má chuť a zabehnúť jej po to do obchodu. Bude vás za to milovať.

Dni a týždne po pôrode

Z hľadiska partnerského vzťahu ide o dôležité okamihy, na ktoré si ženy napodiv pamätajú i po mnohých rokoch. „Keď sa narodil Dominik, samozrejme som zariadil papierovanie. A sprevádzal som manželku a syna k pediatrovi, nakúpil a občas i uvaril. A tiež vnášal nadhľad do riešení určitých problémov,“ hovorí Dávid. Pravda, ako uznáva jeho žena, robil toho oveľa viac. Napríklad nosil syna, aby si po dojčení odgrgol a ona sa mohla v rámci šestonedelia venovať sama sebe. Kto to zažil na vlastnej koži, vie svoje.

Áno, ockovia, ktorí obetavo večer čo večer dieťa na vlastných rukách ukolíšu do spánku, v prípade potreby dieťatko nakŕmia, prebalia, ošetria či preoblečú, sú skvelou oporou pre unavenú mamičku. A verte či neverte, vaša žena si bude tieto chvíle pamätať ešte veľmi dlho a istotne vám to v budúcnosti oplatí.