Každé malé dieťa potrebuje mať už od narodenia pri sebe človeka, ktorý vníma a rieši ich potreby. Tou je práve mamička, ktorá sa okrem základných potrieb snaží svojmu drobcovi mu dávať tú najväčšiu lásku. A práve na základe nej a vzájomnej harmónie vzniká medzi matkou a dieťaťom neuveriteľne silné puto. Ako však vzájomný vzťah čo najviac skvalitniť? Ako upevniť vzájomný kontakt, poskytnúť dieťaťu úplne bezpečie a stať sa pre neho tým najlepším rodičom.

Aktívne s ním trávte čas

Či už máte doma malé dojča alebo už väčšie dieťa, postup je vždy ten istý. Väčšinou sa venujete len keď je nespokojné, plače, mrnčí, v inom prípade sa snaží upútať na seba pozornosť. Nerobí to preto, lebo vám nechce dovoliť mať ani minútu pre seba, jednoducho potrebuje váš čas a pozornosť. Práve tieto chvíle sú presne tým časom, ktorý by ste mali venovať dieťaťu. Rozprávajte sa s ním, hrajte sa s ním, jednoducho sa mu venujte aj keď nevyžaduje pozornosť a nič mu nechýba. Vtedy vznikajú tie najkrajšie spojenia a emocionálne kontakty. A uvidíte, že sa vám to vráti niekoľkonásobne.

Spievajte mu

Každé dieťa miluje spievanie. Malé bábätká spev upokojuje, pri väčších deťoch je to skvelá forma zábavy. Okrem iného, ak dieťa počuje váš hlas, je to pre neho veľmi intenzívnym upokojujúcim prostriedkom, ktorý môže priniesť ešte výraznejšie prehĺbenie vzájomného vzťahu. Takže sa za svoj spev nehanbite sa a spievajte mu vždy. Aj keď možno falošne. Je to predsa váš hlas a ten je pre dieťatko veľmi dôležitý.

Tancujte s ním

Okrem sólového spevu môžete využiť aj hudbu. Spoločný tanec je nielen výborným prostriedkom na zblíženie, ale aj vytvorenie puta. Zoberte preto svoje dieťatko na ruky a tancujte s ním na svoju obľúbenú hudbu. Kolísanie mu dodá pocit istoty a dôvery, navyše sa obaja skvele zasmejete a zabavíte. Platí to nielen pre batoľatá, ale už aj maličké bábätká sa veľmi potešia spoločnému tancu s mamou.