Rodičovstvo je síce krásne poslanie, no za to aj dosť vyčerpávajúce. Je to ako práca na plný úväzok, no ak vás prestane baviť, nemôžete sa jej vzdať. Každopádne, skôr ako sa stanete rodičmi, prečítajte si o veciach, ktoré by ste mali vopred vedieť.

Dieťa “nefunguje” podľa tabuliek

Mnoho budúcich rodičov si dieťa predstavuje veľmi jednoducho. No ak už rodičmi dokonca ste, určite nám dáte za pravdu, že také jednoduché ako to vyzerá, to naozaj nie je. Máte načítané knihy a brožúry o rodičovstve a čakáte, že presne tak to aj bude? Tak na to radšej rýchlo zabudnite. Aj keď podľa kníh by dieťa malo spať aspoň 3 hodiny v kuse, zaspať do polhodiny, či zjesť každý príkrm, v bežnom živote to takto nefunguje. Je dobré ak si to uvedomíte skôr, ako si dieťa začnete idealizovať. Naopak, prijímajte situácie, ktoré vás postretnú také, aké sú a zabudnite na tabuľky. Deti podľa nich totiž “nefungujú”!

Prvých 6 mesiacov je náročných

Niekto vám povie, že keď prežijete prvý polrok svojho dieťaťa, prežijete všetko, no predsa to neberiete vážne? Mali by ste. Mnoho rodičov totiž dobre vie, že prvých šesť mesiacov je naozaj náročných, ba až strašných. Dieťa si zvyká na vás, na nové prostredie, režim, objavujú sa prvé zúbky, s úsilím sa snažíte nastaviť režim, no vaša ratolesť sa napriek tomu budí takmer každú hodinu. Je však veľmi dôležité toto obdobie zvládnuť v psychickej a fyzickej pohode a to aspoň v rámci možností. Pretože je naozaj pravdou, že ak zvládnete prvých 6 mesiacov, tak zvyšok zvládnete ľavou zadnou.