Je za nami už druhá adventná nedeľa, čo znamená len jediné. Dni do Vianoc sa rýchlo míňajú a nedočkavosť detí sa stupňuje. Poznáte však význam adventu? Priblížte ju svojim ratolestiam aj prostredníctvom zábavných aktivít a ani sa nenazdáte a Vianoce budú už tu.

Čo je advent?

Adventné obdobie predstavuje mesačné obdobie pred Vianocami, teda pred narodením Ježiška, s ktorým sú spojené celé vianočné sviatky. Práve podľa toho dostal toho magické obdobie pomenovanie. Pochádza totiž z latinského slova ‘adventus‘, čo znamená príchod Spasiteľa na svet. Trvá 4 adventné nedele, ktoré sú akýmsi odpočítavaním a zároveň prípravou na Vianoce. Pripravujú sa v krásnych vianočných vencoch, pričom každú nedeľu sa zapáli jedna sviečka. Viete však, čo symbolizujú?

  • 1. sviečka je pomenovaná ako nádej, zapaľuje sa na prvú, tzv. železnú, adventnú nedeľu
  • 2. sviečka má symbolizovať mier, horí počas druhej, tzv. bronzovej, adventnej nedele
  • 3. sviečka znamená priateľstvo. Zapaľujeme ju počas tretej adventnej nedele - tzv. striebornej
  • 4. sviečka má názov láska. Svieti počas poslednej štvrtej, tzv. zlatej, adventnej nedele.

Adventný kalendár

Podobne ako adventný veniec, aj adventný kalendár je istou formou odpočítavania do Vianoc. Dalo by sa však povedať, že pre deti ešte obľúbenejšou. Adventné kalendáre obsahujú 24 okienok, ktoré sú plné rôznych sladkostí a dobrôt. Dieťa si tak každý deň podľa dátumu otvorí jedno okienko, v ktorom objaví zväčša čokoládovú figúrku. Adventný kalendár deťom dodáva každý jeden decembrový deň štipku radosti, ktorá sa vystupňuje až na Štedrý deň - teda pri príchode Ježiška. Adventný kalendár je teda tou najradostnejšou adventnou aktivitou pre deti, ktorú by ste im rozhodne mali dopriať. Nie je však tou jedinou. Prinášame ďalšie zaujímavé tipy na aktivity, ktorými svojich drobcov aj seba počas adventného obdobia zabavíte a zároveň skrátite čakanie do Vianoc.