Skorší návrat do práce

Pokiaľ sa rozhodnete pre deti takmer ihneď po sebe, môže byť váš návrat do práce po materskej, paradoxne, jednoduchší. Keďže skombinujete dve materské dovolenky dohromady, do práce sa vrátite skôr, ako keby ste mali deti s trebárs trojročným a viacročným rozostupom. Po nejakých 4 rokoch sa teda môžete vrátiť do práce, zatiaľ čo vaša kolegyňa so striktným vekovým rozdielom tri alebo viac rokov, sa tam dostane až po zhruba šiestich rokoch.

Majú mnoho spoločných zážitkov

Ak je medzi deťmi malý vekový rozdiel, od obdobia batoľaťa sa berú takmer rovnocenne. To v praxi znamená aj to, že majú mnoho spoločných zážitkov, takmer všetko robia spolu a čo viac, nenudia sa. A to je napríklad v prípade jedináčikov permanentný problém.

Menej času a ešte menej energie

Aj keď malý vekový rozdiel medzi deťmi má mnoho výhod, má aj svoje tienisté stránky. Tie sa ukazujú najmä na minime energie a samozrejme času na seba, keďže dve deti vyžadujú vašu takmer stopercentnú prítomnosť a asistenciu.

Pri dvoch malých deťom neviete čo skôr, a preto ste stále v strehu. Kým jednou rukou prebaľujete novorodenca, musíte dozerať aj na vaše batoľa, aby si náhodou neublížilo. Rovnako vás môže vytočiť, ak na prechádzke neviete či skôr utíšiť vaše mladšie dieťa v kočíku alebo zaistiť nech vášho staršieho potomka nezrazí auto. Náročné, ale zo skúseností rodičov detí s malým vekovým rozdielom sa to vraj dá zvládnuť, takže klobúk dole!

Foto: Shutterstock