Túžite po ďalšom dieťati? Blahoželáme k tomuto skvelému rozhodnutiu! No skôr ako začnete na dieťatku „pracovať“, skúste si spoločne s partnerom zodpovedať týchto 5 otázok, aby ste sa uistili, že je skutočne ten najlepší čas na ďalšie dieťa.

Kedy chceme mať ďalšie dieťa?

Ideálny vek pre narodenie ďalšieho potomka je u každej mamičky iný. A to najmä vtedy, ak doma máte už jedného, alebo dvoch drobcov. V tomto prípade je však vhodné zvážiť aj vek matky, prípadne možné zdravotné komplikácie, aj tie počas minulého tehotenstva. Takisto zvážte svoju vlastnú kariéru, životný štýl a úroveň potrebnej energie pri doterajšom dieťati.

Aký vekový rozdiel je najvhodnejší?

Existujú klady a zápory rôznych vekových rozdielov medzi súrodencami. Kľúčom  je teda položiť si otázku, aké sú vaše priority. Chcete mať doma len jedno batoľa? Chcete aby vaše staršie dieťa trochu pomohlo pri starostlivosti a domácich prácach? Chcete, aby staršie dieťa už chodilo do škôlky alebo školy, aby ste sa mohli svojmu ďalšiemu bábätku naplno venovať?  Ak je to tak, vekový rozdiel medzi súrodencami by mal byť 2 až 4 roky. Naopak, ak sú vaše priority iné a myslíte si, že by ste mohli „zabudnúť“ všetky základy starostlivosti o batoľa, v takom prípade zvážte menší vekový rozdiel, a to do 2 rokov. Pokiaľ ide o kognitívne výsledky dieťaťa, vývojová psychologička Holly Ruhl tvrdí, že ak je vaše staršie dieťa dievča, pre jeho vývoj je lepší menší vekový rozdiel, približne do 2 rokov. Naopak, ak je staršie dieťa chlapec, odporúča sa vekový rozdiel medzi súrodencami aspoň 3 roky.

Zvládneme ešte jedno?

Každé dieťa je iné. Sú bábätká, ktoré sú až podozrivo pokojné a  budú stále len sedieť a počúvať, a potom bábätká, kedy počnúc ich  prvými krokmi začína rodičovský maratón. V krátkom výskume sa ukázalo, že tie mamičky, ktoré mali zdanlivo pokojnejšie deti, otehotneli opäť a o niečo skôr ako tie, ktoré to s dieťatkom mali trochu „ťažšie“. Samozrejme, nemusí to byť pravidlom, ale určite má zmysel zvážiť vašu schopnosť efektívne zvládnuť aj súčasnú situáciu pri starostlivosti o ďalšie dieťa.