Skúsenosť s bolestivými a popraskanými bradavkami prežije takmer každá mamička. Horšie je, keď sa po niekoľkých týždňoch kvôli tomu úplne vzdá a prestane dojčiť. To by sa rozhodne nemalo stať a má zmysel zabojovať. Obvykle totiž tieto problémy spôsobuje viacero faktorov, ktoré sa dajú riešiť.

Všetko začína už v pôrodnici

Druhý deň po pôrode začína maratón spúšťania sa mlieka z naliatych, veľakrát značne bolestivých prsníkov a častého prikladania novorodenca. Mamičky trénujú pod dohľadom sestier na oddelení šestonedelia, prípadne s pomocou laktačných. 

Vy si môžete svoju laktačnú poradkyňu vybrať už s predstihom a dohodnúť si s ňou buď návštevu priamo v pôrodnici, alebo po návrate doma. Existuje ich množstvo, skúste napríklad Laktačnú ligu, kde získate zoznam podľa miest a krajov. Za poplatok tak dostanete individuálnu poradňu, ako sa starať o bradavky, ako prikladať a všetko, čo sa dojčenia týka.

Predchádzajte komplikáciám

Striedajte polohy pri kŕmení, aby sa menil tlak na bradavku, striedajte prsníky, z ktorých bábätko dojčíte. Pokiaľ máte príliš veľa mlieka a ňadrá bolestivo naliate, skúste ešte pred dojčením trochu mlieka odstriekať, aby sa vám prsník uvoľnil. Všetko s citom, aby sa mlieka netvorilo ešte viac).

Po nakŕmení odstriekajte zvyšok. Veľkou chybou, ktorá poškodí povrch bradavky, je, keď chcete cicajúce bábätko násilím odstaviť od prsníka. Skúste mu miesto toho vložiť opatrne do kútika úst malíček a potom prsník odtiahnete. Nedokážete si predstaviť, akou silou dojčatá cicajú a aj bezzubé ďasná ľahko poškodia citlivú kožu na bradavke.

Prvá pomoc pri bolesti

Medzi účinné prvé pomoci patrí pomazať bradavku vlastným materským mliekom a nechať ju zaschnúť. Jednoduché, rýchle a zaručene fungujúce riešenie. Pred samotným spustením laktácie a potom pred každým dojčením nahrievajte prsníky (teplá sprcha, ľahká masáž, obklad z nahriatej látkovej plienky), mlieko sa uvoľní a nebude treba také silné cicanie.

Mastičky ako Bepanthen alebo čistý lanolín sú síce veľmi účinné a liečivé, bábätkám však niekedy „nechutia“. Vyskúšajte, ale opatrne, keď dieťa nebude chcieť piť, je to jasný signál, že sa týmto prípravkom máte vyhnúť. Bradavku a dvorec následne od mastičky dôkladne očistite.

Niekoľko zásad

Prsníky netreba pred každým dojčením umývať, nie je vhodné často používať mydlo a ďalšie kozmetické prípravky – odstraňujú prirodzenú vrstvu mazu, ktorá chráni dvorce pred poškodením, hygienu však treba dôsledne dodržiavať pri rukách. Trhlinky (ragády) sa tvoria častejšie vo vlhkom prostredí. Dbajte preto na to, aby ste po dojčení vždy dôkladne bradavky osušili. Použiť môžete fén na vzdialenosť napnutej paže.

Ňadrá nechávajte čo najčastejšie voľné, vzduch je hojivý. Obliekajte si len bavlnenú bielizeň a oblečenie, aby ste citlivú kožu ešte viac nedráždili. Nebezpečenstvom môžu byť vložky do podprsenky – vata sa môže dostať do drobných trhliniek v dvorcoch a pôsobiť ešte dráždivejšie. Vyberajte len tie najkvalitnejšie. Trhlinky (ragády) sa tvoria častejšie vo vlhkom prostredí.

Včasná príprava

Bradavky, rovnako ako prsníky, majú rôzny tvar. Niektoré ženy ich majú krátke, ploché alebo i vpáčené. Pokiaľ chcete zistiť, ako budú reagovať na dojčenie, je dobré ich tvar skúmať pri podráždení. Erektilné tkanivo bradavky reaguje na chlad a podráždenie. V prípadoch, keď vystupujú, nemusia mať budúce mamičky obavy, dojčeniu sa obvykle darí dobre.

V mnohých prípadoch sa ploché, krátke, niekedy i vpáčené bradavky menia v priebehu tehotenstva. Ženy môžu použiť formovač bradavky ešte pred narodením potomka. Ten tlačí na väzivové vlákna, špirálovito tvarované pod dvorcom. Väzivo sa musí naťahovať niekoľko týždňov, aby bol efekt uspokojivý. Pri akýchkoľvek pochybnostiach preberte otázku prsníkov a bradaviek s gynekológom. 

Klobúčik

Keď sa z akéhokoľvek dôvodu vpáčené alebo ploché bradavky nevydarí „napriamiť“, majú mamičky ďalšiu možnosť: klobúčik. Táto silikónová náhrada môže pomôcť, ale treba sa s ňou naučiť pracovať. 

Poradí a názorne vám to predvedie laktačná poradkyňa. Klobúčik skrýva niektoré riziká ako menšie množstvo mlieka, ktoré sa dostane dojčaťu, kazí techniku cicania a má vplyv na tvorbu mlieka. Napriek tomu je však niekedy nevyhnutné siahnuť aj po tomto prostriedku.

 

Foto: Shutterstock