Ešte nedávno sa spoločnosť dívala na ženu, ktorá sa okrem materstva chcela intenzívne venovať aj svojej práci, ako na krkavčiu matku. Dnes sa situácia pomaly začína meniť a je to rozhodne zmena k lepšiemu.

Byť matkou totiž automaticky neznamená, že žena bude tráviť sto percent času so svojím dieťaťom. Niektoré mamy jednoducho nechcú ostať s dieťaťom celý deň doma tri roky, hoci to väčšina ľudí u nás stále vidí ako ideálne riešenie. Ďalšie sú k skoršiemu návratu do práce donútené ekonomickou situáciou rodiny.

V každom prípade by malo byť slobodným rozhodnutím tej-ktorej matky, kedy a za akých okolností sa k svojej práci vráti, alebo či vôbec svoju kariéru preruší. V tomto ohľade máme ale, bohužiaľ, stále zásadné nedostatky: ženám s deťmi totiž návrat do práce alebo nový vstup na pracovný trh vôbec neuľahčujeme.

Do práce po šestonedelí

Je dokázané, že matky malých detí sú veľmi výkonné zamestnankyne, ktoré si navyše vážia možnosti zladiť pracovný život s potrebami svojej rodiny. Väčšina zamestnávateľov, ktorí to so ženami po rodičovskej dovolenke skúsili, preto neľutovala. Bohužiaľ, takých firiem je u nás stále málo.

Jasle u nás temer vymizli, v škôlkach každoročne chýba 30 tisíc miest a súkromné zariadenia bývajú veľmi drahé, takže pri ich využití sa mnohým ženám ani nevyplatí do práce nastúpiť. A tak mnohým rodinám neostáva iné, len spočítať za a proti a rozhodnúť sa podľa toho, čo im súčasná situácia umožní, bez ohľadu na aktuálne potreby a pocity ženy.