"Plánovanie bábätka je vec zodpovedná, a pokiaľ ide o plánovanie s pomocou asistovanej reprodukcie, nemalo by sa nič nechať na náhodu," zhruba takéto úvahy má mnoho párov. Podľa lekárov však nie je potrebné robiť žiadne mimoriadne opatrenia.

Ak sa dvojica chystá podstúpiť asistovanú reprodukciu, nie je potrebné sa vracať k žiadnym zvláštnym režimovým opatreniam, stačí len dodržať predpísanú liečbu, ktorá je nastavená lekárom, viac nie je potrebné.

Buďte v tom spolu

Procesu IVF sa aktívne zúčastňujú obaja partneri. "Platí len to, že by dvojica mala byť v dobrej psychickej aj fyzickej kondícii. Obaja partneri by mali byť oboznámení s tým, čo ich čaká, a mali by byť na všetko pripravení. Ak jeden z partnerov váha, či si nie je istý, je lepšie dať mu čas a všetko znovu prebrať," vysvetľuje primár centra IVF Klinického centra ISCAR MUDr. Jaroslav Hulvert.

U mužov je dôležité, aby boli psychicky pripravení na to, že budú odovzdávať spermie. To je výkon, ktorý je niekedy spojený s istou hanblivosťou. "Ak muž býva blízko centra, je možné sa dohovoriť na tom, že spermie za určitých podmienok privezie z domova. Ak bývajú ďaleko, je potrebné, aby spermie odovzdal priamo v centre. V tejto súvislosti sa odporúča aj trojdňová sexuálna abstinencia," dopĺňa lekár.