Rozmýšľate, prečo práve vaše dieťa nemôže byť vzorné a vždy poslúchnuť? Prečo odmieta dodržiavať pokyny a pokojne si vás ďalej ignoruje? Čo robíte zle? Nuž, možno robíte niektoré z týchto chýb, ktoré môžu za to, že deti sú neposlušné a nerešpektujú vás. Ktorým by ste sa mali vyhnúť?

Ste negatívni

Mnoho rodičov sa vo výchove aj nevedome dopúšťa istých prehreškov. Niet sa čo čudovať. Doba je hektická, život uponáhľaný a plný povinností - a to sa podpíše na negatívne zameraných ľuďoch - rodičoch. Nie je potom vôbec prekvapujúce, ak aj deťom dávate len negatívne zamerané pokyny a príkazy typu “neplač!”, “nekrič!” alebo “nerob to!”, no to nie je najšťastnejšia voľba. Deti do určitého veku takýmto výrazom ešte úplne nerozumejú a hlavne nevedia, prečo by sa tak mali zachovať.

Nestojíte si za slovom

Dieťa potrebuje autoritu. Tou úplne prvou, ktorú spoznáva od útleho veku sú práve rodičia, ktorí by v nej mali byť neoblomní. Zakážete mu rozprávku, lebo si neupratalo izbu? Neuprace ju a aj tak mu ju po polhodinovom kriku a plači dovolíte? Potom sa nečudujte, ak vás dieťa nebude brať vážne. Hoci je jasné, že dieťa sa bude svojimi detskými zbraňami snažiť váš názor zmeniť, nemali by ste to dovoliť. Za svojimi rozhodnutiami najmä vo výchove detí by ste si mali stáť a dieťaťu jasne preukázať rodičovskú autoritu.