Oproti minulosti treba na štart detí do života našetriť oveľa viac. Štúdium či osamostatnenie sa ratolesti si už vyžadujú dlhodobejšie a vyššie investície.

Kedysi rodičia na svadbe dieťaťa rozbíjali džbán zlatiek či z perín a pančúch vyťahovali štočky peňazí. Samozrejme, v novodobejšej histórii, tak pätnásť až dvadsať rokov dozadu, už bolo hitom dávať dieťaťu do vienka aj vkladnú knižku. Kým vyrástlo, bol na nej obnos, ktorý ratolesti pomohol pri štarte do života. Najčastejšie na nehnuteľnosť či vybavenie domácnosti. Aj dnes síce deťom sporíme, no priority sa už zmenili a ako podo- týka odborník, aj vkladná knižka zaspievala svoju labutiu pieseň. Kde je však dnes najvýhodnejšie zhodnotiť peniaze? Koľko sporiť a kedy začať?

Náklady na budúcnosť rastú

„Najčastejším cieľom investície, na ktorú rodičia dieťaťu do budúcnosti šetria, je štúdium, ale aj pomoc pri osamostatnení sa dieťaťa, respektíve pomoc s kúpou nehnuteľnosti, pričom nasporené by malo mať mi- nimálne 20 – 30 percent vlastných zdrojov popri úverovom financovaní nehnuteľnosti,“ hovorí špecialista pre sporenie a úvery Marek Sokol zo spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Oproti minulosti je dnes bežné aj cestovanie, študovanie či práca v zahraničí. „Náklady rodičov pre svoje deti sa tak rapídne navyšujú, čo si však rodičia začínajú uvedomovať, a teda odkladajú svojim deťom viac, ako to bolo kedysi,“ vysvetľuje.

Začnite už pri narodení

Na otázku, kedy je pre dieťa najideálnejšie začať sporiť, je tak odpoveď aj dnes jednoznačná: najlepšie už pri narodení dieťaťa. „Je to ideálna voľba, keď má rodič skvelú príležitosť, aby sa jeho sporenie mohlo dostatočne dlhú dobu zhodnocovať,“ konštatuje aj odborník. Mesačná výška sporenia je podľa jeho skúseností z praxe väčšinou 30 – 60 eur.